Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Aukštosios nervinės veiklos tipai

2012-12-04
Straipsnio autorius Karolis Masilionis

Šunų elgsena priklauso nuo pagrindinių fiziologinių procesų, vykstančių centrinėje nervų sistemoje, - nuo to, kokiu greičiu jie keičia vienas kitą.

Aukštosios nervinės veiklos tipas – įgimtų ir įgytų nervų sistemos savybių visuma, lemianti individo elgsenos ir jos dinamikos ypatumus.

Akademikas I. Pavlovas, sukūręs aukštosios nervinės veiklos mokslą, rezultatus vertindavo pagal pagrindinių nervinių procesų – jaudinimo ir slopinimo – stiprumą, pusiausvyrą, jų paslankumą, tai yra sugebėjimą iš jaudinimo būsenos pereiti į slopinimo būseną ir atvirkščiai, nustatė keturis ryškiausius šuns aukštosios nervinės veiklos tipus.

1. Stiprus nepusiausvyrumas (jaudrus, cholerikas).
Šio tipo šunų aukštojoje nervinėje veikloje dominuoja jaudinimas. Tai drąsūs, nesuvaldomi, greitai susiorientuojantys aplinkoje šunys. Sąlyginiai refleksai susidaro lengvai, būna patvarūs, bet jie sunkiai skiria artimus dirgiklius, linkę sirgti nervų ligomis. Tokie šunys greitai išmoksta ir gerai vykdo veiksmus, kurie reikalauja jaudinimo, ir prastai tuos kurie reikalauja slopinimo.
2. Stiprus pusiausvyras, paslankus (sangvinikas).
Būdinga jaudinimo ir slopinimo pusiausvyra, jų paslankumas. Tokių šunų sąlyginiai refleksai susiformuoja greitai, yra patvarūs, lengvai susidaro vidinis slopinimas. Šunys lengvai pakelia sukrėtimus, yra jautrūs, greitai reaguoja į aplinkos pakitimus, susijaudinę tuoj pat nusiramina. Daug lengviau prijaukinami ir dresuojami.
3. Stiprus pusiausvyras, nepaslankus (flegmatikas).
Tokių šunų jaudinimas ir slopinimas stiprūs, tarp jų yra pusiausvyra, bet paslankumas mažas. Sąlyginiai refleksai susidaro lėtai ir būna patvarūs. Šios aukštosios nervinės veiklos tipo šunis sunku sujaudinti, o sujaudintus sunku nuraminti. Jie lėtų judesių. Įtvirtinti jų įgūdžiai sukelia rūpesčių.
4. Silpnas (melancholiškas).
Ir jaudinimas ir slopinimas silpni. Šunys esti bailūs, visko vengia, jų nervinės ląstelės greitai nuvargsta. Sąlyginiai refleksai susidaro sunkiai ir būna nepatvarūs. Tokie šunys linkę sirgti nervų ligomis, sunkiai dresuojami. Dažniausiai naudojami sargybos tarnyboje kartu su drąsiais, piktais ir stipriais šunimis.