Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Bendrojo dresavimo pagrindai

2014-02-12
Autorius Karolis Masilionis

Bendrasis šunų dresavimas tai pradinių drausminančių įgūdžių ugdymas, išmokant šunį paklusti pagal šeimininko paliepimą, gestą ir t.t. Išugdžius šiuos įgūdžius, šunys vėliau gali būti dresuojami pagal įvairių specialių tarnybų programas.

Bendrojo dresavimo pagrindai

Čia pateiksiu bendrojo dresavimo pagrindų kursą, kuriuo naudosis LVA (Dabar „Sveikatos mokslų universitetas“) studentai, o taip pat galės vadovautis ir instruktorius dresiruotojas bei šunų mylėtojai, gyvenantys atokiau nuo didesnių miestų, kuriuose nėra šunų dresavimo mokyklų, savarankiškai dresuojantys šunis.

Preliminariniai nurodymai

Geriausių rezultatų galima pasiekti pradedant dresuoti 2 mėnesių šuniukus. Mažų šuniukų ir suaugusių šunų dresavimo metodai tokie patys, tačiau reikia atsižvelgti į amžiaus ypatumus. Kadangi šuniukai yra judresni, fiziškai silpnesni, silpnesnės nervų sistemos, todėl juos pradėjus dresuoti, dažniau reikia naudoti maisto dirgiklius bei lengviau veikti mechaniškai. Labai naudingas mėgdžiojimo metodo naudojimas, t.y. dresuoti kartu su gerai apmokintais suaugusiais šunimis. Daugelį veiksmų šuniukus išmokome žaidžiant, tai lengvai pasiekiama ir mažiau apkrauname šunelio nervų sistema, nei naudojant griežtus reikalavimus.

Bendruosius šunų dresavimo metodus aptarėme skyrelyje „Šunų dresavimo metodai“. Juos papildysime kai kuriais konkrečiais nurodymais, kai ką pabrėždami.

Skanėstų davimas šuniui

Skanėstų davimas šuniui.

Kaip jau minėjome, sąlyginis šuns refleksas greičiausiai išugdomas kontrastiniu metodu. Šiuo metodu sąlyginis dirgiklis (komandos, gestas) įtvirtinamas iš pradžių veikiant šunį mechaniškai, vėliau, kai šuo įvykdo komandą, skatinant mėgstamu kąsneliu. Praktika rodo, kad šunys mechaninių dirgiklių nemėgsta, todėl juos reikia naudoti apgalvotai, ypač dresuojant jaunus šunelius.

Reikia įsidėmėti, kad skatinamasis metodas bus veiksmingas, jei šuo bus nešertas arba po šėrimo bus praėjusios 3-4 val.

Kiekvienas užsiėmimas šunų dresavimo aikštelėje trunka ne ilgiau kaip 2 val., dirbant su jaunais šuniukais užsiėmimų laikas trumpinamas. Per vieną užsiėmimą atliekamų pratimų skaičius priklauso nuo dresavimo periodo, šuns paruošimo lygio ir darbinių savybių.

Pradiniu dresavimo laikotarpiu per vieną užsiėmimą galime atlikti tuos pačius pratimus 2-3 kartus. Vėliau, kai šuo įpranta atliekamų pratimų skaičius nuosekliai didinamas. Veiksmai, formuojantys naujus sąlyginius refleksus, paprastai atliekami užsiėmimo pradžioje. Vėliau 2-3 minutes šuniui leidžiama pabėgioti.

Kartojamų veiksmų skaičius per vieną užsiėmimą priklauso nuo veiksmo sudėtingumo, šuns darbingumo, jaudinimo ir slopinimo ypatybių.

Veiksmus, kurie skatinami kąsneliu, galima atlikti 15-20 kartų, o veiksmus, kurie skatinami šuniui nemaloniu mechaniniu poveikiu – iki 5-10 kartų. Praktika rodo, kad šuo yra labiau suinteresuotas gauti skanėstą, negu būti tempiamas už pavadėlio ar kitaip fiziškai veikiamas. Išimtis – šuns glostymas. Šis mechaninis dirgiklis šunims yra malonus ir labai gerai padeda susidaryti sąlyginiam refleksui. Šunis su kabančiomis ausimis galima glostyti kur norime, o šunis su stovinčiomis ausimis tik priekinę krūtinės dalį. Glostant galvą ar kaklą bei nugarą šuo prispaudžia ausis prie galvos ir sugadina išvaizdą, tokie šunys parodose prasčiau vertinami.

Šunų dresavimui reikalingi drabužiai ir inventorius

Šunų dresavimui reikalingi drabužiai ir inventorius.

Dresuojant ir prižiūrint šunį, reikia turėti patogius ir lengvai valomus sezoninius drabužius. Vasarą patogu vilkėti sportiniais drabužiais, žiemą – šilta striuke ar vatinuku.

Dresavimo aikštelėse naudojami specialūs dresavimo kostiumai, specialios rankovės, startinis pistoletas ir kitos reikalingos priemonės.

Bendraujant su šunimi, reikia laikytis higienos taisyklių. Kiekvieną kartą pabendravus su šunimi, reikia plauti rankas. Negalima leisti šuniui šokinėti ant savęs, griebti už rankų, kojų, o juo labiau laižyti veidą.

Pradedančiam dresuotojui visada praverčia patyrusio specialisto konsultacija. Todėl geriausia lankyti kinologinių klubų organizuojamus kursus ir dresuoti šunis klubams priklausančiose šunų dresavimo aikštelėse, kuriose dirba dresuotojai-instruktoriai profesionalai.

Užsiėmimų metu instruktoriai kontroliuoja, ar tinkamai atliekami veiksmai, nurodo veiksmų atlikimo eiliškumą, demonstruoja veiksmų atlikimo būdus, nurodo daromas klaidas. Be užsiėmimų šunų dresavimo aikštelėse, kiekvienas dresuotojas savarankiškai dresuoja šunį namie, laikydamasis instruktoriaus rekomenduoto režimo.

Pradiniu dresavimo laikotarpiu užsiėmimams parenkama nuoširdesnė vieta, kur nėra intensyvaus judėjimo, gyvulių ir kitų dirgiklių.

Vėliau, įgijus įgūdžių dresavimo sąlygos sunkinamos. Prieš vykstant į dresuotę, apgalvojamas būsimo darbo planas, kokius šuo turės atlikti veiksmus, kokia seka tai bus atliekama, kokio reikės inventoriaus ir t.t.

Jei į dresuotę atvedami agresyvūs šunys, reikia juos įpratinti naudoti antsnukius ir sugrupuoti šunis taip, kad šalia piktų būtų nepikti, šalia kalių būtų patinai, nes karas vyksta dažniausiai tarp savos lyties atstovų.