Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Dresuotojas – kompleksinis šuns dirgiklis

2013-10-15
Straipsnio autorius Karolis Masilionis

Pats svarbiausias šuns dirgiklis – dresuotojas. Jis veikia šunį savo kvapu, balso tembru, judesiais, veido mimika, poza, drabužių forma, judėjimo tempu ir t.t.

Dresuotojas – kompleksinis šuns dirgiklis

Labiausiai šunį veikia dresuotojo balsas, judėjimas ir kvapas. Šuo gerai atskiria balso ypatumus (aukštį, tembrą, stiprumą, intonaciją), tiksliai reaguoja į jo ištartas komandas ir nereaguoja į komandas, kurias ištaria pašalinis žmogus. Šuo be didelio vargo randa šeimininką minioje pagal kvapnų pėdsaką.

Labiausiai šuo išskiria iš šeimos tą žmogų, kuris jį auklėja, augina, dresuoja (tai gaujos vedlys). Nuolatinė šuns priežiūra, šėrimas, vedžiojimas labai stiprina tarpusavio santykius. Dresuotojas, auklėdamas šunį, turi būti normaliai griežtas, santūrus ir labai teisingas. Per didelis lipšnumas, dažnas žaidimas su šunimi turi neigiamą įtaką šuns drausmingumui.

Dresiruojant šunį dažnai turi dalyvauti dresuotojo padėjėjas, geriau šuniui nepažįstamas žmogus, kai kada net keli. Dresuotojo padėjėjas, kaip ir pats dresuotojas yra kompleksinis šuns dirgiklis (šunį veikia jo išvaizda, kvapas, vytelės, rimbo smūgiai, rankovės laibumas ir t.t). Nuo padėjėjo labai priklauso dresavimo kokybė, reikiamų įgūdžių išugdymas. Padėjėjo veiksmai turi būti iš anksto apgalvoti, atsižvelgiantį dresuojamo šuns elgseną. Šuns dresuotojas privalo iš anksto suteikti padėjėjui informaciją apie šunį, nurodyti būsimų veiksmų seką. Padėjėjas turi veikti tiksliai, būti vikrus ir išradingas. Svarbiausia, kad dresuotojo padėjėjas nebijotų šunų (šunys tai labai jaučia). Geriausiai padėjėjo pareigas atlieka žmogus gerai žinantis dresavimo taisykles ir pats išdresavęs savo šunį. Jeigu dresavimo aikštelė nėra specialiai paskirto dresuotojo padėjėjo, jo vaidmenį gali atlikti komandos draugai kartu dresuojantys savo šunis. Tik reikėtų, kad kiekvieną užsiėmimą padėjėju būtų vis kitas žmogus, kad šuo nepriprastų pulti tik tą patį padėjėją.