Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Elgsenos ir dresuotės priklausomybė nuo aukštosios nervinės veiklos tipo

2013-10-10
Straipsnio autorius Karolis Masilionis

Kiekvieno aukštosios nervinės veiklos tipo šunys turi ir kito tipo bruožų. Nervų sistemos tipai, kaip individualūs nervinės veiklos savitumai, yra įgimti. Tinkamai dresuojant šunį nervų sistemos tipą galima šiek tiek pakeisti.

Elgsenos ir dresuotės priklausomybė nuo aukštosios nervinės veiklos tipo

Sudėtingi šunų veiksmai išugdyti ir įtvirtinti dresuojant, virsta sąlyginiais refleksais, todėl kokio nors darbo ar tarnybos įgūdžiai lieka visam laikui.

Specialioji tarnyba parenkama atsižvelgiant į šuns aukštosios nervinės veiklos tipą. Cholerikams ir sangvinikams – reikalaujanti daugiau judrumo, flegmatikams – ramesnė. Prijaukindamas laukinius gyvulius, žmogus sugebėjo nuslopinti jų agresyvius refleksus ir išugdyti naujus, sau palankius sąlyginius refleksus. Vadinasi, naminių gyvulių sąlyginius refleksus ir jų aukštąją nervinę veiklą, formuoja žmogus.

Nustatyti šunų nervinės veiklos tipą galima tik juos dresuojant, ir tai tik apytikriai, nes šuns elgsena ne visada atitinka aukštosios nervinės veiklos tipą. Pvz., bailus šuo gali būti ir silpno ir stipraus aukštosios nervinės veiklos tipo. Todėl, nustatant tipą, reikia stebėti šuns elgseną įvairiomis aplinkybėmis ir įvairiu laiku. Dresavimui reikia atrinkti energingus, aktyvius, sveikus, drąsius, judrius šunis.

Dresuojant dažnai pastebimi sąlyginių refleksų pažeidimai: šuo būna tingus, pavargsta, bijo dresuotojo, vangiai dirba, dažnai nereaguoja į sąlyginius dirgiklius. Pasitaiko ir iškreipta, nenormali reakcija. Reakcijos iškraipymą dažniausiai sukelia šiurkštus dresuotojo elgesys su šunimi, šuns veikimas per stipriais dirgikliais, ypač liepiant išrinkti daiktą pagal kvapą ir pėdsekystės tarnyboje, piktnaudžiavimas jautraus šuns kantrybe, per dažnas vertimas įveikti aukštą kliūtį, vertimas vykdyti vieną paskui kitą prieštaraujančias komandas, pvz., „Fas!“ – „Pulk!“, „Fu!“ – „Negalima!“. Taip elgiantis nualinama šuns nervų sistema. Šunų „nervingumas“ priklauso nuo to, koks nervinis procesas ir refleksų grupės pažeistos. Gydant neurozę reikia kurį laiką nutraukti šuns dresavimą, kartais net ilgam. Dažnai reikia šuniui duoti bromo, kofeino ir kitokių medikamentų pagal veterinarijos gydytojo nurodymą. Šuniui pasveikus stengtis nebekartoti buvusių klaidų ir pakeisti dresavimo taktiką.

Kad šunys išvengtų neurozės, būtina atsižvelgti į jų aukštosios nervinės veiklos tipą ir laikytis dresavimo taisyklių.

Pradėti dresavimą nuo lengvų pratimų ir nuosekliai pereiti prie sunkesnių, nepraleidžiant tarpinių veiksmų.