Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Erkės. Kuo jos pavojingos mūsų augintiniams?

2017-03-14

Atšilus orams, prasideda aktyvus erkių sezonas. Bet kuris šuns šeimininkas anksčiau ar vėliau susipažįsta su jomis. Kokį pavojų mūsų augintiniams kelia erkės? Kokių galime imtis apsaugos priemonių?
Apie tai kalbėjomės su veterinarijos klinikos „Vetpraktika“ veterinarijos gydytoja Jūrate Juodyte.

Erkė

Nuotraukos šaltinis http://www.flixya.com/photo/1931019/Ticks-Play-A-Role-In-Arthritis-In-Dogs

– Kuo šunims pavojingos erkės?
Pačios erkės šunims nėra pavojingos. Pavojingas pirmuonis, kuriuo kartais būna užsikrėtusios erkės. Šiuos pirmuonis erkės, įsisiurbę į šuns odą, jiems gali pernešti. Lietuvoje sutinkamos dvi pirmuonių rūšys: Babezia Canis ir Babezia Gibsoni. Pastaroji, pavojinga ir žmonėms, bet sutinkama daug rečiau. Pagal pirmuonio pavadinimą liga vadinama babezioze.
– Kas įvyksta šuns organizme, kai užsikrečiama šiuo pirmuonimi?
Šuniui pasireiškia anemija (mažakraujystė). Suyra eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai).
– Iš kokių požymių galime spėti, kad šuo jau serga?
Suirus eritrocitams, šuns kraujyje padidėja bilirubino kiekis. Dėl to gali pakisti šuns išorinių audinių spalva. Oda įgauna gelsvą atspalvį. Tai vadinama gelta. Ypač gelta matoma akių junginėse. Taip pat akies junginė gali pasidaryti blyški. Dėl padidėjusio bilirubino kiekio gali pakisti šlapimo spalva. Jis įgauna kitokį nei įprasta gelsvą atspalvį – dažniausiai įvairaus intensyvumo rusvą.
Dažnai šuniui staiga ir smarkiai pakyla temperatūra (40C° ir daugiau). Po kelių dienų savaime temperatūra gali nukristi iki normalios. Šuo tampa apatiškas, vangus. Liga gali turėti kelias formas: latentinę (slaptą), lėtinę, poūmią ir ūmią. Todėl, priklausomai nuo ligos formos, ne visada galima greitai įtarti ligą. Inkubacinis (ligos požymių dar nesimato) periodas gali užsitęsti nuo dešimties dienų iki trijų savaičių.
– Kur galima susidurti su erkėmis?
Erkes galima sutikti žolėje. Dažniausiai ne aukščiau kaip 60 centimetrų aukštyje. Ypač daug erkių būna senoje, nešienautoje pievoje. Kuo žolė žemesnė, tuo tikimybė, kad įsisiurbs erkė, mažesnė. Kai kuriose vietovėse fiksuojamas erkių kiekio padidėjimas. Pvz., viena pavojingesnių vietų yra Kauno marių pakrančių nešienautos pievos.
– Kur dažniausiai įsisiurbia erkės?
Paprastai erkės įsisiurbia šuns galvos srityje. Šuo uostinėja žemę palenkęs galvą ir čia pirmiausia jos ir patenka. Galvoje daugiausia kraujagyslių, todėl tai šilčiausia kūno dalis. Ant galvos dažnai būna trumpiausi plaukai ir erkėms lengviausia pasiekti odą. Todėl dažniausiai erkės įsisiurbia į lūpas, po ausimis ir kirkšnių srityje.
– Ką daryti įsisiurbus erkei?
Pasivaikščiojus su šunimi, visada reikia apžiūrėti ar nėra erkių. Radus erkę, jokių būdu negalima jos tepti riebalais. Taip, dusdama, ji dar daugiau išskiria seilių. Erkę reikia ištraukti mechaniškai. Geriausia su specialiu pincetu. Bet, neturint jo, galima su pirštais suimti kuo arčiau odos ir sukant traukti. Kartais nutrūksta galvutė. Tai nieko blogo. Tada reikia dezinfekuoti su spiritiniu tirpalu. Po kiek laiko susidaro toje vietoje šašas ir kartu su galvute nusilupa. Retkarčiais gali susidaryti toje vietoje uždegimas. Tada reikia kreiptis pas veterinarijos gydytoją. Nereikia pamiršti atsargumo priemonių ir pasirūpinti, kad erkė neliktų ant šeimininko kūno. Erkės labai kibios ir nuo rankų kartais būna nelengva numesti.
– Kokios šiuo metu yra apsaugos nuo erkių priemonės?
Galimos trys priemonės: purškiami vaistai, specialūs antkakliai ir ant kailio lašinami vaistai (vaisto aprašyme nurodytose vietose). Pirmas būdas geriausia tinka išleidus šunį pasilakstyti į pievą ar miške konkrečiu atveju. Jo poveikis trumpiausias, bet labai efektyvus. Antru ir trečiu būdu naudojamos labai lakios medžiagos, kurios greitai ir tolygiai pasiskirsto po visą kūną. Šios medžiagos erkes veikia atbaidančiai ir insekticidiškai – naikina erkes. Jos erkėms blokuoja nervinių impulsų perdavimą. Nežymi dalis vaistų gali patekti į kraują. Šios medžiagos veikia ilgiau – keturias, penkias savaites.

Dėkojame už pokalbį.