Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Šuns anatomija ir fiziologija

2016-02-08
Autorius Karolis Masilionis

Šuns griaučiai, raumenys ir dantys.

Šuns kilmė

Šunys paplitę visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą ir kai kurias vandenynų salas. Naminiai šunys kilę iš vilko, šakalo. Tai pirmasis žinduolis, kurį žmogus prisijaukino dar žiloje senovėje - XII-VII tūkstantmetyje prieš mūsų erą.

Šuns liemuo grakštus ir raumeningas, jis vaikšto remdamasis pirštais su stipriais nagais. Dėl lankstaus kaklo galva labai judri. Šuns snukio kraštuose yra judrios lūpos, virš burnos - nosis su pora šnervių. Gerai išvystyti akių vokai. Išorinės ausys didelės ir judrios. Jos būna stačios, pusiau stačios ir nukarusios. Kai kurių veislių šunims ausys kerpamos pagal veislės standarto reikalavimus, jei to nedraudžia šalies gyvūnų globos draugijos nuostatai. Šuns oda tvirta ir elastinga, apaugusi plaukais. Plaukai būna ilgi, trumpi, stangrūs, švelnūs, garbanoti, net susisukę. Plauko maišelyje atsiveria greta esančių riebalinių liaukų latakėliai, jų išskyros tepa odą ir plaukus - jie tampa elastingi ir nesudrėgsta. Odoje taip pat yra prakaito liaukos. Prakaitas, garuodamas nuo kūno, vėsina jį. Šuns prakaito liaukos silpniau išsivysčiusios, todėl kūną vėsina padažnėjęs kvėpavimas. Tarp plaukų yra poplaukis,jis sulaiko daug oro ir blogai praleidžia šilumą. Prieš žiemą poplaukis sutankėja, o pavasarį išsišeria. Šunų, gyvenančių šiltose patalpose bei šilto klimato zonoje, poplaukis būna retesnis.

Griaučiai

Šuns griaučius sudaro kaukolė, stuburas, galūnių juostos ir poriniai galūnių kaulai. Snukio dalyje yra viršutinis ir apatinis žandikauliai. Stuburas skirstomas į penkias dalis. Kaklo dalį sudaro 7 judriai sujungti slanksteliai. Krūtinės dalyje yra 13 slankstelių, kurie jungia šonkaulius. 9 poros šonkaulių, apatiniais galais remiasi į krūtinkaulį, o 4 šonkauliai savo kremzlinėmis ataugomis jungiasi tarpusavyje. Krūtinės slanksteliai, šonkauliai ir krūtinkaulis sudaro tvirtą krūtinės ląstą. Septyni juosmens dalies slanksteliai yra judrūs, šonkaulių nėra. Trys kryžkaulio slanksteliai suaugę su dubens kaulais. Už kryžkaulio dalies yra 20-22 uodegos slanksteliai. Priekinę galūnę sudaro peties mentė, petikaulis, dilbio kaulai (alkūnkaulis ir stipinkaulis), riešas, sudarytas iš riešakaulių, plaštaka, sudaryta iš delnakaulių ir letena, sudaryta iš pirštakaulių. Užpakalinę galūnę sudaro dubens kaulai, šlaunikaulis su kelio girnele, blauzdos kaulai (blauzdikaulis ir šeivikaulis), kulnakaulis, pėdos (slėsnos) ir pirštų kaulai. Visą šuns skeletą sudaro 271-282 kaulai (kai kurių veislių šunims uodega trumpinama).

Raumenys

Gerai išvystyti šuns raumenys (kaktos, trapecinis, deltinis, šoninis platusis, sėdmeninis, šlaunies pusgyslinis, dvigalvis šlaunies, išorinis pilvo, krūtinės, trigalvis, žastinis, krūtininis skydo, kramtomasis). Ypač stiprūs šunų nugaros, galūnių ir juosmens raumenys. Greitai bėgdamas šuo šuoliuoja, sulenkdamas ir ištiesdamas liemenį, atsispirdamas nuo žemės, paeiliui tai priekinėmis, tai užpakalinėmis kojomis. Stiprūs raumenys judina ir apatinį žandikaulį, todėl šuo gali tvirtai laikyti dantyse grobį. Šuns burnos ertmėje yra liežuvis ir dantys. Liežuviu šuo junta pašaro skonį, varto jį burnoje, sudrėkindamas seilių liaukų išskiriamomis seilėmis.

Dantys

Šuns žandikaulių priešakyje yra kalto formos kapliai (po 6 kiekviename žandikaulyje), o už jų - stambios iltys. Burnos gilumoje yra krūminiai dantys. Šuniukams pirmiausia prasikala priekiniai dantys, kuriems iškritus išauga nuolatiniai. Tik patys galiniai krūminiai dantys išdygsta iš karto, besikeičiant kitiems dantims. Iš viso suaugęs šuo privalo turėti 42 dantis. Viršutiniame žandikaulyje 20, o apatiniame - 22 dantis. Didelius mėsos gabalus šuo sudrasko aštriais krūminiais dantų kraštais. Pačių galinių krūminių dantų viršūnės bukos, jais sutrinamas augalinis pašaras. Mėsos likučiams nuo kaulo šuo sugraužia nedideliais kapliais. Medžiokliniai šunys grobį papjauna iltimis.

Šuns dantų išsidėstymas žandikauliuose

Šuns dantų schema

Dantys: I - viršutinio žandikaulio, II - apatinio žandikaulio, K - kapliai, I - iltys, P - prieškrūminiai, Kr - krūminiai.

Šuns sankandos rūšys

Šuns sankandų rūšys

Viršutinis paveikslas: 1 - žirkliška (normali), 2 - repliška (tiesi), 3 - nesankanda, 4 - perkanda, 5 - buldogiška.

Sankandos rūšys

1 - perkanda, 2 - nesankanda, 3 - buldoginė, 4 - normali (žirkliška), 5 - tiesi (repliška).

Šuns amžiaus nustatymas pagal dantis

Šuns amžiaus nustatymas pagal dantis

1 - vienerių metų šuns, 2 - dvejų metų šuns, 3 - trejų metų šuns, 4 - ketverių metų šuns, 5 - penkerių metų šuns.