Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Ispanų Alano šuo

2012-10-25
Autorė Julija Jeršova

Apie nuostabią veislę – Ispanų Alano, pasakoja gerbėja, augintoja ir veisėja Lota Bobrova, viena iš veislyno VENGO veisėjų.

Ispanų Alano šuo

Nuotrauka iš Lotos Bobrovos archyvo.

Veislės pavadinimas kilo iš Alanų genties, kuri V amžiuje atkeliavo į Ispaniją. Alano gentis istorikų spėjimu per visą Europą į Ispaniją atkeliavo iš Irano. Ispanų konkistadorai vėliau su šiais šunimis keliavo į Ameriką, kur jie buvo naudojami karo tikslams. Iki šiol istoriniuose šaltiniuose Amerikoje galima rasti senų užrašų, kalbančių apie „demoną geltonomis akimis ir pražiotais nasrais“. FCI ši veislė kol kas nėra pripažinta.

Ispanų alano šunys

Ispanų Alano šunys

Nuotrauka iš Lotos Bobrovos archyvo.

Tradiciškai Ispanų Alano buvo ir tebėra naudojamas šernų medžioklei, galvijų varymui, namų apsaugai. Dabar vis dažniau galima Alaną sutikti parodose ir kaip namų numylėtinį. Dukart Ispanijos Canicross čempionas taip pat yra Alano. Pirmieji Alano šunys jau dirba ir policijos padaliniuose. Belgijoje pora Alano šunų naudojami terapijai ligoninėse su sergančiais vaikais. Olandijoje vienas šuo ruošiamas žmonių paieškai griuvėsiuose po stichinių nelaimių.

„Apie veisimą iš pradžių negalvojome, pirmoji kalė buvo be dokumentų, o antrąją kalę pirkome todėl, kad nebūtų problemų rujos metu. Pamatę, kaip kalytė atrodo išaugusi, išgirdę iš Ispanijos veisėjų, kad šiai dienai tai viena geriausių Ispanų Alano veislės kalių, pasiryžome. Šis kergimas buvo labai gerai suplanuotas, patinas pasirinktas su specialistais apsvarsčius kraujo linijas. Vada buvo labai laukiama, o kalė nėštumo metu kasdien lepinosi lašiša, kepenėlėmis, jautiena. Rezultatas nenuvylė. Gimė 7 nuostabūs šuniukai„ – apie šeimos pagausėjimą dalinosi įspūdžiais Lota.

Toliau diskusija pasisuko apie šunų parodas ir Alano veislės paskirtį. L. Bobrova, būdama šios veislės specialiste Lietuvoje, teigė, jog yra šiek tiek skeptiška parodų atžvilgiu. „Parodose su Alano dalyvauti galima kaip su bet kuria kita nepripažinta veisle, tačiau manęs tai niekada nedomino. Tiesa, gruodžio mėnesį Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje parodoje mažylių klasėje startuos viena mano kalės dukrų“. Pasak L. Bobrovos geriausia būtų, kad Alano veislė būtų skirstoma į grožio ir į darbo linijas, kaip ir kai kurios kitos veislės. Kita vertus, populiarėjant veislei, tai taps neišvengiama, nes ne visi gali ir nori medžioti ar turėti galvijų bandą. Atsakingi veisėjai, suvokiantys šią problemą, aktyviai mėgina integruoti veislę į anksčiau minėtas sritis.

Ispanų Alano mažylis

Paklausus, koks buvo pirmas įspūdis pamačius Ispanų Alano, L. Bobrova pripažino, jog pirmiausia pastebėjo šuns išvaizdą. „Atletiškas – nei per sunkus, nei per lengvas – kūno sudėjimas, grėsmingas geltonų akių žvilgsnis“ – visa tai tą pačią akimirką pavergė Lotos širdį. Nenuostabu, jog moteris iškart pradėjo domėtis šios veislės atstovų savybėmis. Paieškos rezultatai džiugino: Ispanų Alano šunys turi įgimtą atsparumą ligoms, toleruoja net savo lyties šunis, loja tik esant būtinybei. Veislė pritaikoma daugybei funkcijų – paieškos tarnybai, apsaugai, galvijų varymui, stambių žvėrių medžioklei, sportui, netgi terapijai ligoninėse. Ispanijoje Ispanų Alano šunys, dirba visose išvardytose srityse. „Renkantis veislę, imponavo ir tai, kad tai labai sena veislė, iš kurios vėliau kilo tokios mums visiems gerai pažįstamos veislės, kaip Amerikiečių Stafordšyro terjeras, Argentinos dogas ir kitos“ – neslėpė savo susižavėjimo veisle pašnekovė.

„Mūsų kalytės yra labiau šeimos numylėtinės nei darbiniai šunys“. Nepaisant to, Lota teigė, jog jų šeimai yra vienodai svarbu išsaugoti šunų darbines savybes, tad šiam tikslui atlieka bandymus su šernais. Su pirmąja kale, kuri yra lengvesnė, Lota išbandė agility sportą. Kalytei labai gerai sekėsi, tačiau, kaip žinia, agility turi patikti ne tik augintiniui, bet ir pačiam šeimininkui, o Lotą ši sporto šaka nelabai sudomino. Abi augintinės yra puikios kompanionės Lotai sportuojant – „su jomis dažnai bėgioju miške ir važinėju dviračiu“.

Dėkojame Lotai už mums skirtą laiką!