Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Keletas patarimų šunų dresuotojui

2014-02-01
Autorius Karolis Masilionis

Norint tinkamai ir per trumpiausią laiką išdresuoti šunį, labai svarbu suformuoti normalius tarpusavio santykius tarp šuns ir dresuotojo.

Keletas patarimų šunų dresuotojui.

Jei šeimoje vieną šunį prižiūrės keli žmonės, vienas šers, kitas vedžios, trečias ves šunį į dresavimo aikštelę, tai rezultatas bus nedžiuginantis. Didelį vaidmenį šuniui vaidina dresuotojo balsas, gestai, judėjimo tempas, veido išraiška, drabužiai ir kvapas. Kad šuns ir dresuotojo tarpusavio santykiai yra normalūs, kad juos sieja patikimas ryšys rodo šuns atsidavimas šeimininkui. Toks šuo pašauktas greitai prieina prie šeimininko, gerai klauso šeimininko komandų, nebijo, o sudraudus šunį – greit pamiršta.

Dresuojant šunį, būtina:

  • žinoti šuns elgsenos ypatybes, jo charakterį (švelnus, nepatiklus, piktas);
  • kiekvieną užsiėmimą organizuoti turint aiškią užduotį;
  • tiksliai ir kantriai įtvirtinti sąlyginius refleksus, griežtai laikytis trenerio reikalavimų;
  • nekeisti gestų, signalų ir komandų žodžių, intonacijos, ištarti juos aiškiai ir visada vienodai;
  • už kiekvieną teisingai atliktą veiksmą šunį paskatinti;
  • įvairinti užsiėmimus, atidžiai stebėti šunį, atsižvelgti į jo fizinę būklę (rujojančių kalių į dresavimo aikštelę nevesti, nes trukdys patinams darbą);
  • savo veiksmais padėti šuniui teisingai vykdyti komandas (sumaniai ir laiku paskatinti šunį, padėti jam (jei šuo nešoka per kliūtį, reikia peršokti ją pačiam su šunimi));
  • tiksliai apriboti šuns darbinę ir laisvą padėtį per užsiėmimus. Pagal tai keičiasi ir paties dresuotojo veiksmai, jis turi būti pasitempęs, komanduoti reikalaujama ir švelnia intonacija. Per pertraukas reikia leisti šuniui laisvai pabėgioti, pažaisti su kitais šunimis. Jei komandoje yra piktų, agresyvių šunų, juos paleisti tik su antsnukiu. Jei šuns neįmanoma prisišaukti pagal komandą, paleisti tik su ilgu pavadėliu (10-12 m. ilgio virvute).

Per užsiėmimus reikia keisti komandų eiliškumą, nes atliekant komandas ta pačia tvarka, šuo viską daro automatiškai – po vienos komandos, uždelsus ištarti kitą, šuo pats be komandos atlieka veiksmus įprastine tvarka. Dresavimo užsiėmimai neturi vykti visą laiką toje pačioje vietoje ir tik tuo pačiu metu. Taip išugdomas sąlyginis refleksas gerai dirbti toje vietoje ir tuo laiku. Kitoje vietoje ir kitu laiku šuo dirbs žymiai prasčiau. Dresuotojo padėjėjai per užsiėmimus neturi vilkėti visada tais pačiais drabužiais, nes taip šuo įpratinamas reaguoti tik į žmogų, vilkinti tokiais drabužiais.