Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Kiek šunys yra protingi?

2019-01-10
Paruošė Audrius Sriubas

Mes juos maitiname, leidžiame miegoti mūsų lovose, žaidžiame su jais ir net pasišnekame. Ir, be abejonės, mes juos labai mylime. Kiekvienas šuns šeimininkas pasakys, kad jo šuo labai protingas, supranta juos ir visą supančią aplinką. Ir jie teisūs!

Kiek šunys yra protingi?

Pastaraisias metais pradėta vis daugiau tirti šunų protinius gebėjimus ir gebėjimą pažinti. Naujos technologinės priemonės mokslininkams suteikė galimybę giliau pažvelgti į šunų smegenis ir tirti protinius gebėjimus. Tam buvo pasitelkti magnetinio rezonanso tyrimai (MRT). Šių tyrimų pagalba smegenyse galima sekti kurios vietos suaktyvėja įvairiais būdais stimuliuojant šunis.

Kiekvienas šuns šeimininkas žino, kad šuo lengvai dresuojamas. Šios savybės neturi laukiniai gyvūnai, pvz. paukščiai ar net lokiai.

Mokslininkė Ragen McGowan dirbanti Nestlé Purina kompanijoje išnaudojo visas (MRT) galimybes ir ištyrė šuns smeganų veiklą. Buvo stebima kaip keičiasi kraujo tekėjimo greitis ir tuo pačiu smegenų aktyvumas.

Mokslinių tyrinėjimų metu Ragen McGowan daug sužinojo apie šunų elgesį bei jausmus. Pagrindiniai tyrimai buvo atlikti 2015 metais. Paaiškėjo, kad žmogui esant šalia šuns pastarajam į akis, ausis ir letenas priteka daugiau kraujo. Tai reiškia, kad šuo susijaudina.

Mokslininkė tyrė kaip šuo jaučiasi glostomas. Mes žinome, kad glostydami šunis žmonės dažnai nusiramina, dingsta pyktis. Paaiškėjo, kad tas pats yra ir šunims. Paglosčius 15 minučių prieglaudoje buvusius šunis sumažėjo jų širdies pulsas, jie tapo ramesni ir nepikti.

Dar vienas neseniai atliktas tyrimas parodė, kad mieli augintiniai geba skirti mūsų emocijas, nuotaikas. (MRT) nustatė, kad šunys ne tik pastebi mūsų skirtingas emocijas, tačiau ir skirtinagai į jas reaguoja.

Tiek pat sumanūs kiek vaikai

Gyvūnų psichologai nustatė, kad šunų protiniai gebėjimai atitinka dvejų-dvejų su puse metų vaiko protinius gebėjimus. 2009 metais atlikti tyrimai nustatė, kad šunys geba įsiminti iki 250 žodžių bei gestų. Dar labiau nustebino, kad šunys sugeba suskaičiuoti nedidelius skaičius (iki penkių) ir net atlikti paprastus matematinius veiksmus.

O ar kada stebėjote savo šuns nuotaiką glostydami svetimą šunį ar kai kreipėte dėmesį į ką kita? Ar galite įsivaizduoti, kad jie tuo metu jaučia tikrą žmogišką pavydą? Ir ne tik tai. Jūsų mielas augntinis „neriasi iš kailio“ kaip atkreipti jūsų dėmesį, kad jis būtų skirtas būtent jam.

Buvo tyrinėta ir šuns empatija. Tyrimas, atliktas 2012 metais, parodė, kad šunys geba pajausti nuskriaustų žmonių nuotaiką. Savo ataskaitoje mokslininkai įvardijo tai, kaip šuns „emocinį užkratą“.

Eilė kitų studijų parodė, kad šeimininkui bedraujant su kitais žmonėmis šuo slapta stebi ir geba įvertinti kas šeimininkui yra priešiškai nusiteikęs. Taip pat jis įdėmiai stebi žvilgsnius.

Manoma, kad šios studijos – tik ledkalnio višūnė kas ištirta apie šunų elgesį. Šunų ar šunų veislynų savininkai taip pat gali nemažai papasakoti apie šunų elgesį, kadangi kiekvieną dieną daug bendrauja su jais.

Viena aišku, kad mūsų žinios apie šunų elgesį dar labai skurdžios. Todėl, laikui bėgant, šia tema mokslininkų susidomėjimas vis didėja ir didės.