Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Šunų klubo ir alkūnės sąnarių displazija

2012-02-23
Autoriai: Juozas Kvalkauskas, dr. Magarita Sriubienė.

Dažnai, norint sukergti šunis, pagal Lietuvos kinologų draugijos reikalavimus yra reikalingas displazijos tyrimas. Kas yra displazija ir kodėl šis tyrimas reikalingas? Į šį klausimą atsako Lietuvos veterinarijos akademijos L. Kriaučeliūno smulkių gyvūnų klinikos veterinarijos gydytojas Juozas Kvalkauskas.

Šuns klubo sąnario displazija

Šunų klubo sąnario displazija yra paveldima patologija, dėl kurios šlaunikaulio galvutė palaipsniui išstumiama iš klubaduobės ir vystosi sąnario nestabilumas ir uždegiminiai pakitimai. Nuotraukoje viršuje akivaizdžiai matosi išporėjęs sąnario paviršius. Tai vienuolikos metų vokiečių aviganio patelės displazijos pažeistas klubo sąnarys.

Klubo sąnario displazija pirmą kartą aprašyta 1935m Schnell'io. Laikoma, kad tai yra dažniausias paveldimas ortopedinis šunų susirgimas. Šio susirgimo ekspresyvumas (genetinis reiškinys – geno lemiamo požymio intensyvumas) skiriasi įvairiu laipsniu kiekviename individe ir gali sąlyginai priklausyti nuo aplinkos poveikio. Dėl klubo sąnario displazijos šlaunikaulio galvutė palaipsniui išstumiama iš gūžduobės ir gali vystytis sąnario išnirimas bei osteoartritas.

Patologija nustatoma atliekant rentgeno tyrimą. Diagnozuoti sąnario displazijai būdingi pakitimai yra negrįžtami.

Šiuolaikinė veterinarija klubo sąnario displaziją traktuoja ne vien kaip sąnario kaulų defektą (kaulų dydžio neatitikimą), bet kaip ir visų sąnario struktūrų – raumenų, sausgyslių ir kt. patologiją. Šios patologijos vystymąsi profilaktinėmis priemonėmis ir konservatyviais medikamentiniais gydymo metodais galima tik pristabdyti, tačiau pagydyti negalima.

Klubo sąnario displazija pasireiškia ne iš karto, o tik šuniui augant. Tik retais atvejais galima sąnario displaziją įtarti šuniukams iki 4 mėnesių amžiaus. Šuniukai daugiau guli, mažai juda. 4-9 mėnesių šuniukai jaučia skausmą klubo sąnaryje, todėl sunkiau keliasi, guldami griūva, stengiasi ne bėgioti ristele, o šuoliuoti. Šuniukų klubo sąnario raumenys būna sunykę, atsiranda pakitimų juosmens – kryžiaus ir kelio sąnariuose. Vyresni nei 9 mėnesių šunys vaikšto trumpu žingsniu, nuleidę galvą, o bėga šokuodami kaip kiškiai – atsispirdami iškart abiem užpakalinėm letenom.

Klubo sąnario paviršiai skausmo receptorių neturi (įnervuota tik sąnario kapsulė), todėl nežymūs sąnario pakitimai ilgą laiką gali likti nepastebėti. Daug skausmo receptorių yra antkaulyje, todėl sąnario displazijos keliami skausmai gali pasireikšti gana įvairiai, priklausomai nuo ligos sukeltų pakitimų pobūdžio.

Iš visų 1994-1997 metais Lietuvos veterinarijos akademijos smulkių gyvulių klinikoje tirtų displazinių šunų, turėjusių ryškius simptomus nuo 4 iki 9 mėnesių, 31,0 proc iki 18 mėnesių amžiaus neturėjo klinikinių patologijos požymių, o vyresnių kaip 18 mėnesių – 28 proc. Šiems šunims klubo sąnario displazija pakartotinai diagnozuota atlikus rentgenologinį tyrimą.

1. Sveiko dvylikos mėnesių vokiečių aviganio klubo sąnario rentgeno nuotrauka. Matome, kad sąnarių paviršiai lygūs ir prigludę vienas prie kito.

1. Sergančio displazija dvejų metų rotveilerio sąnario rentgeno nuotrauka. Matome, kad sąnarių paviršiai nelygūs ir atitolę vienas nuo kito.

Pakitusi šuns stovėsena ir eisena gali būti daugelio susirgimų ir traumų simptomas, o klubo sąnario displaziją iš to galima tik įtarti. Pirmasis klinikinis požymis – skausmas. Šunys nenoriai keliasi, eina, bėga. Vėliau, ligai vystantis, pasireiškia kiti klinikiniai požymiai, tokie kaip silpnumas po poilsio, nesugebėjimas pasukti galūnės įvairiomis kryptimis. Pagrindinis klubo sąnario displazijos simptomas – abiejų klubo sąnarių laisvumas, besikartojantis šlubavimas arba pastovus. Tiksliai diagnozuojama atliekant rentgeno tyrimą, kuris yra atliekamas anestezuotiems šunims.

Klubo sąnario displazija dažniau serga stambių masyvių veislių šunys – vokiečių ir Kaukazo aviganiai, rotveileriai, Neapolio mastifai ir anglų mastifai, bulmastifai, anglų buldogai ir kt. Tačiau serga ir mažesnių veislių šunys, tik dažniau lengvesnėmis displazijos formomis.

Lietuvos veterinarijos akademijos smulkių gyvulių klinikoje 1994-2003 metais buvo nustatyta klubo sąnario displazija šioms veislėms: Neapolio mastifams 87,5 proc, anglų buldogams 71,2 proc, čiau-čiau 66,7 proc, Kaukazo aviganiams 58,3 proc ir vokiečių aviganiams 37,5 proc, rotveileriams 36,5 proc.

Alkūnės sąnario displazija Europoje, JAV ir Australijoje dažniausiai serga šių veislių šunys: retriveriai (auksaspalviai ir Labradoro), vokiečių aviganiai, rotveileriai ir Berno aviganiai, rečiau – čiau-čiau, basetai.

Susirgimo priežastis nėra visiškai žinoma, nors svarbus vaidmuo tenka genetiniams faktoriams, susijusiems su sparčiu didelių veislių šunų augimu. Šunims, kurie sveria mažiau nei 25kg, ši patologija nustatoma retai. Patinai, kurie auga greičiau nei patelės, serga 2-3 kartus dažniau. Toje pačioje vadoje augantiems šuniukams sąnario displazija dažniau nustatoma greičiau augantiems šuniukams. Šunų veislės, kurios greitai auga ir yra gausiai šeriamos, turi didesnį polinkį sirgti alkūnės sąnario displazija.

Rentgeno tyrimą reikia atlikti visiems vyresniems nei 12 mėnesių amžiaus šuniukams, kuriuos numatoma naudoti veisimui. Rentgeno nuotraukos turi būti identifikuojamos, nes gali būti reikalingos siekiant nustatyti galimą veisimui naudojamų šunų alkūnės sąnario displazijos paveldimumą. Atsižvelgiant į rastus pokyčius rentgenogramoje yra skiriama laipsniai:

Alkūnės sąnariui:

  • (0) – Nėra alkūnės sąnario displazijos;
  • (1) – Lengva alkūnės sąnario displazija;
  • (2) – Vidutinė alkūnės sąnario displazija;
  • (3) – Sunki alkūnės sąnario displazija.

Klubo sąnariui

  • (A) – Norma;
  • (B) – Minimalūs pakitimai klubo sąnaryje;
  • (C) – Lengva klubo sąnario displazija;
  • (D) – Vidutinė klubo sąnario displazija;
  • (E) – Sunki klubo sąnario displazija.

Prevencinis darbas yra veisėjų garbės ir sąžinės reikalas, nes nesiėmus jokių priemonių, polinkį į sąnarių displaziją turinčių veislių laukia liūdna ateitis.

Kliniškai ir rentgenologiškai reikia ištirti visus šunis nuo 12-18 mėnesių amžiaus, kurie naudojami veisimui. Visi veisliniai patinai bei kalės, sergantys bet kokio laipsnio displazija iš veisimo programos turi būti pašalinami visi. Iš veisimo šalinami tiek patys palikuonys, tiek jų tėvai – displazijos genų nešėjai

Būtina imtis priemonių, nes klubo ir alkūnės sąnario displazija yra poligeniškai perduodama patologija. Nors pavienių veislinių šunų kliniškai ir rentgenologiškai patvirtinta sveikata negarantuoja, kad jų palikuonys taip pat bus sveiki. Bet kokia, net ir menkiausia abejonė turi būti laikoma pagrįsta, o abejotini šunys iš veisimo eliminuojami.

Veislės, kurių veisimui reikalingas klubo sąnario displazijos tyrimas:

FCI gr. Veislės Tyrimo amžius Kergimui leistini dispalzijos laipsniai
I Visos veislės, išskyrus šelčius, valų korgius, šiperkes 12 mėn. A, B, C
II Cvergšnauceriai, nykštukiniai pinčeriai, afenpinčeriai, pinčeriai, anglų buldogai   nereikalinga
II Rotveileriai, dobermanai 12 mėn. A, B
II Neapolio mastinai, mastifai, bulmastifai, Bordo dogai, brazilų mastifai, Pirėnų mastifai, ispanų mastifai, leonbergeriai, Kaukazo aviganiai, Vidurinės Azijos aviganiai, senbernarai, niūfaundlendai, landsyrai,broholmeriai, Maljorkos buldogai, tozos, Korsikos šunys, Kanarų dogai, Anatolijos karabašai, Pirėnų kalnų šunys, Tibeto mastifai 18 mėn. A, B, C – vienam iš poros turint laipsnį D, kito turi būti A ar B. Kalės su A, B, C laipsnio HD gali būti kergiamos kitoje šalyje su nepatikrintu patinu, jei toje šalyje neatliekami HD tyrimai.
II Vokiečių dogai, Berno zenenhundai, didieji šveicarų zenenhundai 18 mėn. A, B, C
II Kiti 12 mėn. A, B, C
III Erdelio terjerai 12 mėn. A, B, C
IV Visos veislės   nereikalinga
V Akitos, Aliaskos malamutai, čiau-čiau, samojedai, volfšpicai, Sibiro haskiai, amerikiečių akitos 12 mėn. A, B, C
VI Rodezijos ridžbekai, bladhaundai 12 mėn. A, B, C
VII Visos veislės 12 mėn. A, B, C
VIII Visos veislės 12 mėn. A, B, C spanieliams – gimusiems nuo 2007-01-01
IX Didieji pudeliai 12 mėn. A, B, C
X Airių vilkogaudžiai 12 mėn. A, B, C
0 Lietuvių skalikai, amerikiečių buldogai, Rytų Europos aviganiai 12 mėn. A, B, C

Pastaba. Kai kergimui leistini laipsniai yra A, B, C, ir vieno iš poros laipsnis C, kitas turi turėti A arba B laipsnį; kalės su A ir B laipsnio HD gali būti kergiamos kitoje šalyje su nepatikrintu patinu, jei toje šalyje neatliekami HD tyrimai.