Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Šunų ausų ir uodegų kupiravimas: užgaida ar būtinybė?

2012-04-17
Straipsnio autorė Monika Čekytė

Visuomenėje neretai galima išgirsti aršių diskusijų susijusių su šia tema. Vieni tam pritaria, kiti šias procedūras smerkia.

Nuotraukos šaltinis: it.wikipedia.org/wiki/File:Cane_Corso.jpg

Dabar ausys ir uodegos šunims dažniausiai kupiruojamos tik dėl išvaizdos, tvirtinama, jog šios operacijos mūsų keturkojams augintiniams sukelia skausmą, tačiau kodėl niekas neprotestavo prieš šunų tatuiravimą? Juk tai taip pat buvo skausminga procedūra. Kviečiame pažvelgti į šią problemą detaliau (straipsnyje remiamasi šiais metais vasario/kovo mėnesiais atliktos apklausos duomenimis, kurią pildė interneto vartotojai).

2004 metais, įstojusi į Europos Sąjungą, Lietuva ratifikavo Europos konvenciją dėl namuose laikomų gyvūnų apsaugos, kuri įsigaliojo nuo 2004 m. gruodžio mėnesio. 10-tas konvencijos straipsnis teigia:

 1. Chirurginės operacijos siekiant pakeisti namuose laikomo gyvūno išvaizdą arba kitais su gydymu nesusijusiais tikslais yra draudžiamos, būtent:
  • uodegų kirpimas;
  • ausų trumpinimas;
  • balso stygų pašalinimas;
  • nagų ir ilčių pašalinimas.
 2. Išimtys šiems draudimams taikomos, kai:
  • veterinarijos gydytojas mano, jog su gydymu nesusijusios procedūros yra būtinos dėl veterinarinių sanitarinių priežasčių ar kurio nors konkretaus gyvūno labui;
  • siekiama išvengti reprodukcijos.
 3.  
  • Operacijas, kurių metu gyvūnas patirs arba gali patirti aštrų skausmą, nuskausminęs atlieka tik veterinarijos gydytojas arba jo prižiūrimas asmuo;
  • Operacijas, kurioms nereikia nuskausminimo, gali atlikti asmuo, kuriam tokia teisė suteikta valstybės teisės aktų.

Europos konvencijos dėl namuose laikomų gyvūnų apsaugos nuoroda

Tačiau nepaisant to, jog dar prieš 8 metus Lietuvoje įsigaliojo konvencija, ausys ir uodegos šunims yra kupiruojamos iki šiol, o net 37 iš 118 apklausoje dalyvavusių respondentų nežino arba mano, jog kupiravimas Lietuvoje yra neuždraustas. Tiesa, 42 iš 118 žmonių pasisakė už kupiravimą.

Uodegų kirpimas

Istoriškai uodegas šunims trumpindavo siekiant išvengti pasiutligės, nugaros traumų, bandant padidinti šuns greitį ir mėginant išvengti šios kūno dalies sužalojimo, pvz.: pjudant šunis tarpusavyje, vedant juos į medžioklę ir kt. Tačiau keista tai, jog kai kurioms tam pačiam darbui atlikti skirtoms šunų veislėms, kaip, pavyzdžiui, dratharams, uodegos trumpinamos, o anglų pointeriams – paliekamos natūralios. Yra ir veislių, kurios kartais gimsta su natūraliai trumpomis uodegomis – pavyzdžiui: Valų korgiai pembrukai ar australų aviganiai.

Stipriausiai priešišką nuomonę dėl uodegų ir ausų trumpinimo formuoja tai, jog šios procedūros metu augintiniai jaučia skausmą. Kupiruotų Veislių Taryba (Council Of Docked Breeds) teigia, jog šuniukai, kurių uodegos kupiruojamos nuo 2 iki 5 dienų amžiaus, nejaučia jokio diskomforto, nes jų nervų sistema dar nebūna pilnai išsivysčiusi. Šios procedūrų oponentai teigia, jog tai daroma dėl estetinių priežasčių, o ne dėl sveikatos, taigi ši procedūra daugeliu atveju nėra būtina. Taip pat trumpinant uodegas veisliniams šunims veisėjai gali pašalinti įgimtus uodegos defektus, taigi tai daro neigiamą įtaką tokio šuns palikuonims.

Žmonės, pasisakantys už uodegų kirpimą teigia, jog dideli šunys dažnai susižaloja uodegas jas trenkdami į kokį namuose esantį baldą, pasitaiko atvejų, kai uodegos būna priveriamos durimis. Tiesa, patrumpinus šuns uodegą jam tampa sunkiau "susikalbėti" su gentainiais bei šeimininku, o dėl to padidėja galimybė atsidurti agresyviose situacijose. Taip pat kai kurios šunų veislės plaukiant uodegą naudoja kaip vairą, o bėgant – balansui išlaikyti.

Uodegos šuniukams gali būti kupiruojamos dviem būdais. Dauguma veisėjų naudoja „užrišimo“ metodą, kuomet 24-96 val. šuniukams dalis uodegos užrišama gumele – tai sustabdo kraujo tiekimą į likusią dalį uodegos, o po maždaug 3 dienų ji pasišalina. Kitas uodegos šalinimo metodas, tai jos nukirpimas chirurginėmis žirklėmis. Uodegas dažniausiai kerpa dobermanams, bokseriams, kai kuriems spanieliams bei paukštšuniams, medžiokliniams šunims ir kt.

Ausų trumpinimas

Nuotraukos šaltinis: stewartmbruce.wordpress.com/

Jau senovėje šunims būdavo trumpinamos ausys, daugiausia dėl to, jog gali trukdyti šuniui kautis arba medžioti. Vieni, kovinių šunų ausis kirpdavo todėl, kad sužeistos jos labai kraujuoja, kiti – jas palikdavo natūralias – tada priešininkas kąs į jas, o ne į kojas ar pečius. Vienas žinomas amerikiečių pitbulterjerų veisėjas ir augintojas Joseph L. Colby savo 1936 m. išleistoje knygoje „The American Pit Bull Terrier“ rašė:

Šunų ausų kupiravimas draudžiamas kai kuriose valstijose, už kurį gresia didelės baudos. Kai kurios valstijos draudžia net auginti šunį kupiruotomis ausimis. Pavyzdžiui, vienas rytinių valstijų gyventojas buvo paduotas į teismą už kupiruoto šuns laikymą. Tik pasitelkus advokatą ir įrodžius, kad šunį įsigijo iš veisėjo, gyvenančio valstijoje, kur tai nėra draudžiama, pavyko panaikinti kaltinimus.

Nepatariama veisėjams kupiruoti pitbulterjerų ausų, nes daug potencialių pirkėjų pirmenybę teikia natūralioms ausims, tad nepirks kupiruoto šuns. Nepraktiška kupiruoti kovinio šuns ausis, nes taip paliekama atvira ausies vidinė dalis, o tai gali baigtis net mirtimi kovoje. Kadangi veislės standartas nereikalauja kupiruotų ausų, mes raginame to nedaryti.

Tarnybiniams šunims (pvz., dobermanams) ausys būdavo kupiruojamos tam, kad jie geriau girdėtų ir vykdytų komandas.

Iš dviejų apklausoje pateiktų nuotraukų dalyvių buvo paprašyta pažymėti jiems gražiau atrodantį šunį (abiejose nuotraukose buvo pavaizduoti dobermanai, tačiau vieno ausys patrumpintos, o kito natūralios).

Per pastaruosius 100 metų ausis buvo pradėta kupiruoti daugiausiai dėl kosmetinių priežasčių – to pageidauja veislės standartas. Pritariantieji ausų trumpinimui teigia, jog tai daro įtaką ir šunų sveikatai – pavyzdžiui, patrumpinus ausis sumažėja ausų infekcijos galimybė, jas lengviau prižiūrėti. Žinoma gali pasitaikyti ir neigiamų sveikatos pokyčių, pvz.: komplikacijų sukeliančių skausmą.

Ausys šuniukams trumpinamos maždaug 7-12 savaičių amžiaus, vėliau tvirtinamos tol, kol pakyla ir atsistoja reikiamoje vietoje. Pasitaiko atvejų, kai ausys teisingai neatsistoja, taigi reikia pakartotinos operacijos. Ausis dažniausiai trumpina šnauceriams, dobermanams, vokiečių dogams, bokseriams, Vidurio Azijos aviganiams, Korsikos šunims ir kt.

Veterinarai Lietuvoje, sutikę patrumpinti ausis ir nukirpti uodegą šuniui dėl kosmetinių priežasčių rizikuoja netekti savo licenzijos.

Pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, tenka pripažinti, jog dabar mūsų keturokojų ausys ir uodegos kupiruojamos daugiausia dėl grožio ir gerokai rečiau sveikatos arba darbinio panaudojimo sumetimais. Žmonės vaizduotėje yra susikūrę idealią kiekvienos veislės išvaizdą, tačiau kyla klausimas: ar šunys buvo veisiami dėl grožio? Nežiūrint kelių išimčių, didžioji šiandien pripažintų veislių dalis buvo veisiama atlikti konkrečiam darbui. Išpopuliarėjus parodoms ir sunykus šunų praktinio panaudojimo poreikiams (bandganiai tapo šeimos šunimis, smulkios veislės tapo dekoratyviniais šunimis ir t.t.), žmonės šunis pradėjo veisti taip, kad išgautų norimą išvaizdą, kuri nebūtinai pagelbės jų standarte numatytam darbui.

Taigi, ar tokių aštrių diskusijų turėtų sulaukti tik kupiravimo, o gal taip pat ir „ekstremalaus“ veisimo tema? Vis dažniau anatomiškai nekorektiškiems šunims, atrodantiems taip, kaip norime mes, tenka gana brangiai sumokėti įgimtomis ligomis, įgytomis būtent dėl žmonių pastangų juos paversti „idealiai“ atrodančiais.

Kviečiame kiekvieną skaitytoją išreikšti savo nuomonę dėl ausų ir uodegų kupiravimo. Nepamirškime naudotis taisyklinga valstybine kalba, nesikeikime i neįžeidinėkime vieni kitų. Svarbiausia išdėstykite savo asmeninę poziciją, o ne ginčykitės, kaip žinia, internetiniai ginčai tik „sugadina nervus“, tačiau nieko neįrodo, o motyvuota nuomonė priverčia susimąstyti kiekvieną!

Straipsnyje panaudota medžiaga iš:
en.wikipedia.org/wiki/Cropping_(animal)
en.wikipedia.org/wiki/Docking_(dog)
agiesha.blogas.lt/sunu-uodegu-ir-ausu-trumpinimas-201.html
www.pitbuliai.lt/pages/isvaizda/ausu-kupiravimas.php