Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Šuns anatomija ir fiziologija

2016-02-11
Autorius Karolis Masilionis

Šuns lytiniai organai.

Lytiniai organai

Lytiniai organai

Šunys yra skirtalyčiai gyvūnai. Kalės lytiniuose organuose vystosi kiaušinėliai, o patino - spermatozoidai. Ir patinų ir patelių lytiniai organai skirstomi į vidinius ir išorinius.

Vidiniai lytiniai organai yra lytinės liaukos, kurios gamina lytines ląsteles ir lytiniai takai, kuriais išteka lytiniai produktai. Juose įvyksta apvaisinimas, išnešiojamas vaisius. Dar yra priedinės liaukos, kurios išskiria įvairius sekretus.

Išorinių lytinių organų pagalba patinai suleidžia spermą į kalės lytinius takus.

Patelių lytinius organus sudaro kiaušidės, kiaušintakiai, gimda, makštis ir lytinės lūpos. Kiaušidė yra porinis organas, kabantis ant serozinio pasaito pilvo ertmėje, juosmens srityje. Iš išorės kiaušidės paviršius lygus, jame nesusidaro ovuliacijos duobučių, nes ovuliacija vyksta visoje kiaušidėje. Per ovuliaciją subrendęs folikulas plyšta ir kiaušinėlis patenka į pilvo ertmę, paskui į kiaušintakį. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas, jis kiaušintakio ertmėje suyra, o jeigu apvaisinamas - slenka į gimdą, ten įsitvirtina ir vystosi.

Kalės lytiniai organai

1 pav. Kalės lytiniai organai.

Kiaušintakis yra vingiuoto vamzdelio pavidalo porinis lytinis latakas, kuriuo kiaušinėliai iš kiaušidės slenka į gimdą. Priekinė kiaušintakio anga yra plati, piltuvėlio pavidalo. Viena piltuvėlio puse kiaušintakis prisitvirtina prie kiaušidės krašto, kitu galu jis atsiveria į gimdą. Kiaušintakio sienelę sudaro trys sluoksniai: gleivinė, raumeninis ir serozinis dangalas. Gleivinė išklota virpamuoju epiteliu, kuris su raumeniniu dangalu padeda kiaušinėliui slinkti į gimdą.

Gimda yra pilvo ir dubens ertmėje po tiesiąja žarna. Ji yra dviskiltė - susideda iš dviejų skilčių (ragų) kūno ir kaklelio. Gimdos skiltys ilgos ir tiesios, kaklelis trumpas, storomis sienelėmis. Gimdos sienelė sudaryta iš gleivinės, raumeninio ir serozinio dangalo. Kai kalė sukergta gimdos sienelė smarkiai sustorėja, o jam baigiantis labiau išsivysto raumeninis sluoksnis. Į gimdą atsiveria kiaušintakiai, o kakleliu ji jungiasi su makštimi.

Gimda su embrionais

2 pav. Gimda su embrionais

Makštis yra neporinis vamzdelio pavidalo organas, jungiantis gimdos kaklelį su lytinėmis lūpomis. Jos sienelę sudaro trys sluoksniai: gleivinė, raumeninis ir išorinis dangalas (adventicija). Makšties gleivinę dengia plokščiasis daugiasluoksnis epitelis, susiraukšlėjęs išilginėmis raukšlėmis. Priekinę makšties dalį dengia seroza. Jaunų patelių makštyje yra skersinė raukšlė, skirianti tikrąją makšties tuštumą nuo jos prieangio. Į makšties prieangį atsiveria šlaplė. Makštis baigiasi lytinėmis lūpomis, tarp kurių yra lytinis plyšys. lytinių lūpų apatiniame kampe yra varputė (klitoris) - patino varpos analogas.

Nepasiruošusi kergimui kalė

3 pav. Nepasiruošusi kergimui kalė.

Pasiruošusi kergimui kalė

4 pav. Pasiruošusi kergimui kalė.

Patinų lytinius organus sudaro sėklidė, antsėklidės, sėklinis latakas, priedinės lytinės liaukos, sėklidžių maišelis, kapšelis, šlaplė, varpa ir apyvarpė.

Sėklidė - ovalo arba elipsis pavidalo lytinė liauka, esanti kapšelyje tarp šlaunų. Jose susidaro spermatozoidai ir lytiniai hormonai. Sėklidės paviršių dengia makštinis sėklidės dangalas ir giliau esantis storas jungiamojo audinio balzganasis dangalas. Sėklidė pertvarėlėmis padalinta į skilteles, kuriose yra liaukinio audinio, susidariusio iš vingiuotųjų sėklinių kanalėlių, kurių epitelis gamina spermatozoidus. Tarp kanalėlių esančios tarpinio jungiamojo audinio ląstelės gamina hormonus. Kairioji sėklidė yra truputį žemiau dešiniosios.

Sėkliniai kanalėliai sėklidės viduje sudaro tinklą, iš kurio kanalėliai išsišakoja į virš sėklidės esantį prielipą - antsėklidį. Tai nedidelis darinys ant sėklidės viršutinio ir užpakalinio krašto. Jis susideda iš galvutės, kūno ir uodegėlės, kuri vienu raiščiu jungiasi prie sėklidės galo, kitu, kirkšniniu raiščiu - prie bendrojo sėklidės dangalo ir kapšelio. Kastruojant šunį, kirkšninis raištis nupjaunamas (nukerpamas).

Iš sėklidės prielipo spermatozoidai patenka į sėklinį lataką. Tai vamzdelio antsėklidžio latako tęsinys, kuriuos sėkla iš sėklidės patenka į šlaplę. Jis prasideda nuo antsėklidžio latako, pro kirkšnies kanalą įeina į dubens ertmę, pasiekia šlapimo pūslę ir atsiveria į šlaplę. Sėklinio latako sienelė stora ir kieta, susideda iš trijų sluoksnių: standaus jungiamojo audinio, lygiųjų raumeninių skaidulų ir gleivinės.

Sėklinis virželis susideda iš sėklides maitinančių kraujagyslių, nervų, limfagyslių, sėklinio latako, juos gaubiančio jungiamojo audinio ir serozinio dangalo, sudarančio sėklinio virželio pasaitą. Apačioje sėklinis virželis jungiasi prie sėklidės ir antsėklidžio, o viršuje kartu su sėkliniu lataku įeina pro kirkšnies kanalą į dubens ertmę.

Sėklides, antsėklidį ir sėklinį virželį gaubia maišelio pavidalo pilvo sienelės išauga - sėklidžių maišelis. Jis susideda iš serozės, fascijos, raumeninio dangalo ir odos. Seroza ir fascijas sudaro sėklidės dangalus, o raumeninis dangalas - sėklidės išorinį pakeliamąjį raumenį, o paviršinė kūno fascija ir oda - kapšelį.

Kapšelis sudarytas iš tarpusavyje suaugusių mėsingojo dangalo ir kapšelio odos. Mėsingame dangale yra daug elastinių skaidulų, todėl kapšelis gali susitraukti. Mėsingasis dangalas, dalija kapšelio tuštumą į dvi dalis - kairiąją ir dešiniąją, kuriose yra sėklidės. Kapšelio oda be plaukų, jos spalva priklauso nuo kūno spalvos. Tarpas tarp analinės angos ir kapšelio (patelės iki lytinių lūpų) vadinamas tarpviete.

Šlaplė yra latakas, jungiantis šlapimo pūslę su varpos galva. Šlapinantis pro šlaplę iš šlapimo pūslės išteka šlapimas, o per sueitį sperma. Į šlaplės dalį, esančią dubens ertmėje, ant gaktikaulių atsiveria sėkliniai latakai ir priedinės lytinės liaukos. Akytkūninė šlaplės dalis yra specialioje vagelėje apatinėje varpos pusėje ir atsiveria į varpos galvą.

Varpa yra išorinis lytinis organas, kuriuo išteka šlapimas ir sperma. Varpa susideda iš akytkūnių, šlaplės, kraujagyslių bei nervų. Išskiriama varpos šaknis, kūnas ir galva. Šaknis prasideda ant gaktikaulio gumburų, o kūnas ir galva sudaro laisvą nusvirusią dalį. Varpos akytkaulius dengia jungiamojo audinio balzganasis dangalas, nuo kurio į vidų eina pertvaros. Tarp jų susidaro endoteliu išklotos ertmelės - kavernos. Kavernų sienelių lygieji raumenys keičia jų spindį. Akytkūniuose susikaupęs kraujas sustandina varpą. Varpos apatiniame paviršiuje yra stormeninis akytkaulio raumuo, išstumiantis spermą ir šlapimą, ir varpos įtraukiamasis raumuo, kuris po erekcijos įtraukia varpą į apyvarpę. Varpos galva ilga, jos priekiname gale yra varpos kauliukas.

Varpos galvą supa odos raukšlė - apyvarpė. Iš išorės ją dengia plaukuota oda, iš vidaus išklotas daugiasluoksnis plokščiasis epitelis.

Patino lytiniai organai

5 pav. Patino lytiniai organai.