Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Valstybės pasienio departamento kinologai svečiuose pas P. Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mažuosius auklėtinius

2011-12-22
Autorius Audrius Sriubas

Bimas.lt komanda praeitą ketvirtadienį (2011-12-15) apsilankė LIONS klubo organizuotame renginyje. P. Daunio aklųjų ir silpnaregių vaikų ugdymo centrą lankė valstybės sienos apsaugos kinologai su savo augintiniais.

Pasieniečiai pas akluosius ir silpnaregius vaikus

Kaune, P. Daunio centre gyvena silpnai matantys arba visiškai akli vaikai. Tai jau ne pirmas toks vaikų susitikimas su šunimis – Kauno M. K. Čiurlionio klubas ir anksčiau yra organizavęs panašių terapinio pobūdžio priemonių. Pasak, M. K. Čiurliono klubo prezidento Mindaugo Paleckaičio, pirmo susitikimo metu vaikai bijojo šunų, nepasitikėjo jais. Tačiau praeitą savaitę Bimas.lt komanda išvydo visiškai priešingą situaciją. Vaikai negalėjo atsidžiaugti keturkojais draugais, noriai juos glostė ir vedžiojo. Buvo akivaizdu, jog ir šunys mėgaujasi jiems skiriamu milžinišku dėmesiu.

Kinologinės veiklos vadovas Žydrūnas Karčiauskas su savo komanda

Kinologinės veiklos vadovas Žydrūnas Karčiauskas su savo komanda.

Ne vienoje išsivysčiusioje šalyje šunys yra naudojami kaip terapinė priemonė neįgaliesiems. Kauno M. K. Čiurlionio LIONS klubas stengiasi, kad neįgalūs vaikai užmegztų tą vidinį gydomąjį ryšį su ištikimiausiais žmogaus draugais – šunimis. Nors apie šunų terapiją diskutuojama vis dažniau, tačiau praktikoje jos taikymas kol kas Lietuvoje nėra dažnas reiškinys.

„Pasienio tarnyba suskirstyta į šešias rinktines, kurios saugo visos Lietuvos sienas. Tarnyboje dirba apie 150 šunų, kurie ieško sprogstamųjų medžiagų, narkotikų, tabako, suranda besislapstančius žmones, sulaiko pažeidėjus“ – pasakojo Žydrūnas Karčiauskas. Pasak kinologinės veiklos vadovo, tarnyboje daugiausia yra Vakarų vokiečių aviganių, po to seka belgų aviganiai ir labradoro retriveriai. Pastarieji naudojami narkotinių medžiagų paieškai. Pas vaikus pasieniečiai atsivežė šunis, kurie naudojami žmonių bei narkotikų paieškai. Tai labai draugiški, džiaugsmingi, mylintys švelnumą šunys. Taip pat kinologai atsivežė ir du asmeninius šunis, kurių vienas – anglų kokerspanielis Benas pasižymi judrumu, žaismingumu ir puikia nuotaika.

Neregė mergaitė su Labradoro retriveriu FARO

LIONS klubo nariai ir centro direktorė džiaugėsi vaikų sujudimu: „tokio vaikų subruzdimo seniai neteko matyti. Akis džiugino tai, su kokia meile vaikučiai vedžiojo šunis, sekiojo vorele paskui juos ar sukritę ant žemės aplink šunis neatitraukė nuo jų rankų ir žvilgsnių. Be jokios abejonės šie susitikimai su ištikimiausiais žmogaus draugais „ mūsų mielais šuneliais – yra neįkainojama pagalba likimo nuskriaustiems vaikučiams!“.

Didžiausio susidomėjimo sulaukė labradoro retriveris Faro. Nuo šokoladinės spalvos labradoro vaikai tiesiog negalėjo atsitraukti. Iš prigimties draugiškam ir žaismingam labradoro retriveriui vaikų dėmesys labai patiko – jis nuolat vizgino uodegą, džiaugsmingai vaikščiojo po aktų salę arba atsigulęs ant žemės mėgavosi daugybės smulkių rankučių glostymu. Kaip pasakojo vienas iš VSAT kinologų, Faro buvo priimtas į tarnybą, kai jam buvo du metai. Šiandien Faro jau aštuoneri, tačiau puikiai treniruotas ir judrus šuo neatrodo vyresnis kaip ketverių metų. Į akis iškart krenta plati krūtinė bei graži šuns talija. Pasak VSAT kinologų, pasieniečių šunys per dieną nueina apie 40 kilometrų, o teisingai išdresuotas šuo gali be atvangos ieškoti apie 20 minučių.

Vaikai su kokerspanieliu BENU
Labradoras FARO rodo vaikams kq moka

Pasieniečiai šių veislių šunis atsivežė neatstiktinai. Faro ir Brendi specialiai buvo atrinkti šiam susitikimui su vaikais, nes jie nėra iš tų VSAT šunų, kurie mokomi sulaikyti įvairius pažeidėjus. Šie Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre pasirodę keturkojai yra apmokyti žmogaus gelbėjimo ir paieškos bei pėdsekystės, todėl su jais nepavojinga kontaktuoti pašaliniams.

Džiugu, jog Valstybinės sienos apsaugos tarnybos kinologai surado laiko ir lėšų atvykti į Kauną pas akluosius ir silpnai reginčius vaikus. Tai nėra paprasta, kadangi, kaip minėjo kinologinės veikos vadovas Žydrūnas Karčiauskas, lėšų dabar stinga visiems, išvykoms skirti kilometrai labai riboti. Taip pat vadovas pastebėjo, kad tai jų tarnybos kinologų pirmas susitikimas su negalią turinčiais vaikais. Iki šiol jiems teko bendrauti mokyklose tik su sveikais vaikais.

Straipsnį paruošė Bimas.lt komanda. Panaudota www.pasienis.lt žiniatinklio medžiaga.