Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Šuns pratinimas eiti šalia dresuotojo

2014-10-26
Straipsnio autorius Karolis Masilionis

Nuo pirmųjų užsiėmimų šuo visada turi eiti greta dresuotojo iš kairės pusės.

Dresuotojas – kompleksinis šuns dirgiklis

Sąlyginis dirgiklis – komanda „Greta!“, besąlyginis dirgiklis – staigus pavadėlio truktelėjimas, skanėstų davimas.

Prisegę trumpą pavadėlį, šunį pastatome taip, kad dresuotojo kairės kojos kelis liestų šuns priekinės galūnės dešinę mentę. Laisvą pavadėlio galą užsineriame ant dešinės rankos plaštakos, o laisvą pavadėlio dalį sulankstę suimame ta pačia ranka. Kaire ranka paimame už pavadėlio 20-30 cm atstumu nuo antkaklio. Kad atkreiptume šuns dėmesį, pašaukiame jį vardu. Po to ištariame komandą „Greta!“, timptelime pavadėlį ir tuo metu žengtelime į priekį. Kai šuo neina greta, reikia dar kartą ištarti komandą „Greta!“ ir patraukti pavadėlį pirmyn. Jei šuo atsilieka, timptelime pavadėlį pirmyn, jei užbėga į priekį ar pasitraukia į šoną, timptelime į save. Kai šuo pratimą atlieka teisingai, jį reikia paglostyti ir paskatinti žodžiu „Geras!“.

Mokant šunį eiti greta, reaguoti į dresuotojo gestą, reikia paimti pavadėlį dešine ranka, pliaukštelėti kairės rankos delnu sau į kairę šlaunį, ištarti komandą „Greta!“, timptelėti pavadėlį į priekį ir pradėti eiti kaire koja. Kai šuo jau reaguoja į gestą, komandą „Greta!“ ištariame ir pavadėlį patempiame vis rečiau. Vėliau pakanka vien gesto. Vaikštant greta su šunimi, reikia žiūrėti, kad pavadėlis visada būtų laisvas ir šuo galėtų daryti klaidų. Kiekvieną tokią klaidą ištaisome komanda „Greta!“ ir timptelėdami pavadėlį.

Per pirmus užsiėmimus reikia stengtis eiti tiesiai ir vienodu tempu. Šuniui įgijus įgūdžių, dresavimo sąlygas sunkiname, keičiame judėjimo tempą, kryptį. Tai darydami iš pradžių ištariame komandą „Greta!“ ir tik po to timptelime pavadėlį. Pasisukant vietoje ir einant ištariama komanda „Greta!“, po to timptelima už pavadėlio: sukantis į dešinę timptelima pirmyn sukantis į kairę – timptelima atgal. Apsisukant sukamasi per kairę pusę (kairį petį), pavadėlis tempiamas atgal. Tai tarptautinio dresavimo reikalavimas. Anksčiau Lietuvoje buvo apsisukama per dešinę pusę (dešinį petį). Mokant šunį eiti greta dresuotojo be pavadėlio, iš pradžių jis atpalaiduojamas. Jei šuo menkai reaguoja į komandą, tai einant stipriai patempiamas pavadėlis prieš tai atpalaidavus, kad būtų stipresnis poveikis į šuns kaklą. Prieš tempiant pavadėliu ištariama komanda „Greta!“ griežta intonacija. Kai šuo pradeda gerai atlikti dresuotojo komandas, pavadėlis nuimamas. Tiksliai atlikusį komandą šunį reikia pagirti, paglostyti, o jauniems šunims duoti skanų kąsnelį. Kai šuo nenoriai reaguoja į pavadėlio trūkčiojimus, galima retsykiais panaudoti griežtą antkaklį su dygliais, bet per susižavėti juo neverta, nes pripratinus šunį prie jo, esant be jo šuo būna labai neklusnus.

Galimos dresuotojo klaidos:

  • per daug staigūs ir smarkūs pavadėlio timptelėjimai, per garsios komandos ir per dažnai naudojama grasinama intonacija;
  • griežto antkaklio (parforso) naudojimas ne reikalo;
  • nuolatinis pavadėlio įtempimas, taip šuo susidaro nepageidaujamą įprotį nuolat tempti šeimininką į priekį;
  • per dažnas komandos "Greta!" kartojimas be įtvirtinimo timptelint pavadėlį.