Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Dresuotojo ir šuns santykių užmezgimas, šuns pratinimas prie vardo, antkaklio, pavadėlio ir antsnukio

2014-05-04
Autorius Karolis Masilionis

Pradedame praktinį dresavimo kursą. Dabar susipažinsime kaip dresuotojui ir šuniui užmegsti draugiškus santykius, kaip šunį pripratinti prie vardo, antkaklio, pavadėlio ir antsnukio.

Dresuotojo ir šuns santykių užmezgimas, šuns pratinimas prie vardo, ankaklio, pavadėlio ir antsnukio.

Geri dresuotojo ir šuns savitarpio santykiai nusistovi jiems bendraujant. Dresuotojas turi šunį kasdien valyti, šerti, girdyti, vesti pasivaikščioti. Kai šuo prie dresuotojo pripranta ir juo pasitiki, galima pradėti jį dresuoti. Jei dresuotojui artinantis šuo džiaugsmingai loja, šokinėja, šiam priėjus glaudžiasi, nueinant žiūri įkandin, stengiasi sekti iš paskos, dresuotojui pasislėpus ir pašaukus, ieško jo, sušukus pakeltu balsu nebijo – vadinasi, šuns ir dresuotojo tarpusavio santykiai geri.

Galimos dresuotojo klaidos:

 • šiurkštus elgesys su šunimi, per staigūs pavadėlio trūkčiojimai be priežasties, šūkaliojimai, sukeliantys šuns bailumą ar agresyvumą;
 • pernelyg švelnus elgesys su šunimi, per dažni ir ne laiku žaidimai, trukdantys formuoti šuns drausmingumą;
 • bailus, neryžtingas elgesys su šunimi, sukeliantis šuns nepasitikėjimą ar bailumą.

Šuns pratinimas prie vardo

Šunų vardas – garsinis signalas dėmesiui atkreipti. Vardas parenkamas trumpas, skambus. Nerekomenduotina šuniui duoti žmogaus, valstybės ar tautybės vardą. Paprastai šuo prie vardo pratinamas jaunas. Kartais, nežinant vardo, tenka pratinti ir suaugusį šunį.

Pratinama taip: kaskart priėjus prie šuns 3-4 metrų atstumu, švelniai 2-3 kartus ištariamas jo vardas. Po to visai priartėjus duodamas skanėstas. Šuniui ėdant, vardas ištariamas dar 2-3 kartus. Po kelių dienų, kai šuo pradeda reaguoti šaukiamas vardu, vietoj maisto ar skanėsto paskatinamas paglostant ir ištariant komandą „Geras!“. Vėliau, šuniui pripratus prie vardo, jis skatinamas vis rečiau.

Galimos dresuotojo klaidos:

 • per garsus vardo tarimas;
 • per dažnas vardo tarimas, ypač prieš kiekvieną komandą, pripratina atlikti komandą tik kartu ištarus vardą.

Šuns pratinimas prie antkaklio, pavadėlio, antsnukio

Prie antkaklio, pavadėlio pripratinamas dar jaunas šuniukas. Iš pradžių pratinama prie antkaklio. Parinkę minkštą dirželį padedame priešais šunį ir leidžiame jį apuostyti. Po to, glostydami šunį, jam nematant užmauname dirželį ant kaklo, laikydami galus rankose. Atitraukę šuns dėmesį žaidimu, užsegame dirželį. Jei šuo elgiasi ramiai, tai dirželis kurį laiką paliekamas. Jei šuo nerimauja, dirželis nuimamas ir vėliau pratinama iš naujo. Kasdien dirželis vis ilgiau palaikomas ant kaklo, kol šuo visiškai prie jo pripranta. Pratinant prie antkaklio labai mažą šuniuką, vietoj antkaklio galima naudoti storą vilnonį siūlą ar kaspinėlį.

Pratinant jauną šuniuką prie pavadėlio iš pradžių imama lengva 5-6 metrų ilgio virvutė. Šunelį glostydami prisegame pavadėlį prie iš anksto užsegto antkaklio ir išvedama jį pasivaikščioti. Bėgiodamas šunelis beveik nereaguoja į pavadėlį. Jei šuo pradeda nerimauti, reikia duoti jam mėgstamą kąsnelį, paglostyti, pažaisti su juo. Reikia žiūrėti, kad šunelis negriebtų pavadėlio dantimis ir nežaistų su juo. Jei vedant šuniuką nuo namų jis spyriosis, nesutiks eiti, tai geriausia paėmus šuniuką ant rankų panešti tolyn, o grįžtant atgal paleisti ir jis namo bėgs šeimininkui iš paskos.

Pratinant prie antkaklio ir pavadėlio, negalima šunelio mušti, kitaip bausti, nes tai gali sukelti dirželio ir pavadėlio baimę, nepasitikėjimą dresuotoju.

Prie antsnukio pratinamas irgi jaunas šunelis. Antsnukis parenkamas pagal šunelio galvos dydį ir formą, būdingą veislei. Barzdotiems šunims antsnukis parenkamas didesnis, kad barzdos plaukai nelįstų į burną. Prieš einant pasivaikščioti šuneliui duodama pauostyti bei pažaisti su antsnukiu. Po to vaikščiojant dresuotojas, laikydamas šunį už pavadėlio arti savęs, parodo jam antsnukį, duoda apuostyti ir, radęs patogų momentą, dešine ranka užmauna ant snukio ir kaire ranka palaiko dirželio galus, jei šuo nesipriešina užsega dirželį. Jei šuo bando jį nusiimti, reikia su juo pabėgioti, pažaisti ar duoti kąsnelį pašaro prakišant pro antsnukio plyšelius. Po kelių minučių antsnukis nuimamas, šuo paskatinamas skanėstu, glostymu. Pratimą pakartoti ne daugiau 3-4 kartus. Mažiausiai šuo reaguoja į antsnukį, pavadėlį, jei ilgai nebuvo išvestas pasivaikščioti.

Galimos dresuotojo klaidos:

 • per stambaus antkaklio naudojimas, pratinant mažą šunelį;
 • per ilgai laikomas antkaklis ant kaklo, kol šunelis dar nepripratęs prie jo;
 • per staigus pavadėlio trūktelėjimas, vedant šuniuką, prisegus pavadėlį;
 • per didelis nueitas atstumas, vedant pirmą kartą prisegus pavadėlį;
 • per mažas ar labai didelis antsnukis pradiniu momentu;
 • per ilgai laikomas uždėtas antsnukis pradiniu momentu;
 • šunelio mušimas ar staigus pavadėlio truktelėjimas pradiniu pratinimo prie antsnukio momentu.