Šunų mylėtojams ir profesionalams

Bimas.lt logo

Paieška:

Šuns pratinimas užimti laisvą padėtį

2014-11-03
Straipsnio autorius Karolis Masilionis

Šuniui dažnai leidžiame pasijusti laisvam (užimti laisvą padėtį) pasivaikščiojant, ilsintis dresuotėje bei tarnyboje ir t.t.

Šuns pratinimas užimti laisvą padėtį

Sąlyginis dirgiklis – komanda „Žaisk!“ („Vaikščiok!“) ir gestas – staigus dešinės rankos pakėlimas delnu žemyn iki juosmens lygio pageidaujama šuns judėjimo kryptimi ir jos nuleidimas prie dešinės šlaunies, visu kūnu kiek pasvyrant į priekį.

Besąlyginis dirgiklis – natūralus vidinis šuns laisvės troškimas.

Pratimas atliekamas pasivaikščiojant, tuo pačiu metu, kai ugdomi įgūdžiai klausyti komandų „Pas mane!“ („Ateik!“) ir „Greta!“.

Pasisodinęs šunį prie kairės kojos, dresuotojas prisega prie antkaklio ilgą pavadėlį. Ištaręs komandą „Žaisk!“, rodo gestą pageidaujama šuns judėjimo kryptimi ir keletą žingsnių pabėgėja kartu su šunimi.

Po to šuniui leidžiama laisvai pavaikščioti per ilgojo pavadėlio ilgį (10-12 metrų ilgio plona virvutė, nes oda ar brezentas labai sunkūs). Po 2-3 minučių šuo pašaukiamas. Jei neatbėga, timptelime virvutės galą ir šuo prisitempiamas prie dresuotojo. Atbėgusį šunelį paskatinti glostymu, gyrimu komanda „Geras!“ ir kąsneliu, ir pratimą pakartoti.

Vėliau pratimas sunkinamas. Užimti laisvą padėtį šuniui leidžiama iš padėčių „Sėdėt!“, „Stovėt!“, „Gulėt!“.

Pradedant mokytis pratimo esant šuniui, be pavadėlio, šuo turėtų būti su antsnukiu ir gerai prie jo pripratęs, kad nebandytų jo nusimesti.

Įgūdis laikomas įtvirtintu, jeigu šuo po pirmos komandos „Žaisk!“ ir dresuotojo gesto iškart užima laisvą padėtį, bet kurioje aplinkoje iš įvairių padėčių ir dresuotojui pašaukus, iškart atbėga pas jį ir atsisėda prieš dresuotoją. (Tai tarptautinių taisyklių reikalavimas, anksčiau atbėgęs šuo iš karto apibėgdavo dresuotoją ir atsisėsdavo prie kairės dresuotojo kojos).

Galimos dresuotojo klaidos:

  • per staigus pavadėlio trūkčiojimas ir šiurkštūs šauksmai atliekant pratimą (sugadina kontaktą su šunimi ir apsunkina įgūdžio įtvirtinimą);
  • sudėtingumas šuns elgsenai, leidus užimti laisvą padėtį (šuo gali susidaryti nepageidaujamus įpročius: ieškotis pašaro ir jį ėsti, puldinėti paukščius ir gyvulius);
  • per greitas leidimas užimti šuniui laisvą padėtį be pavadėlio.