Kategorijos
Kinologija

Šuns konstitucija

Į sąvoką „konstitucija“ įeina visos šuns organizmo savybės.

Tai yra: anatominės sandaros ypatybės, fiziologiniai procesai ir svarbiausia – aukštosios nervinės veiklos ypatybės, nuo kurių priklauso organizmo reakcija į aplinką. Kalbant apie konstituciją, reikia žinoti bendrą organizmo sandarą, kūno sudėjimą, paveldimumo veiksmus, darančius įtaką produktyvumui, ir reagavimą į aplinką.

Gyvulių konstitucijos tipų klasifikaciją pasiūlė vienas iš zootechnikos mokslo pradininkų Rusijoje P.Kulešovas. Jis suskirstė gyvulius į keturis konstitucijos tipus, o jo amžininkas M.Ivanovas prie jų priskyrė penktą. Daug nuveikė kuriant mokslą apie konstituciją akademikas I.Pavlovas. Bandymams pasirinkęs naminį gyvūną – šunį, jis praktiškai įrodė, kad nervų sistema koreguoja organizmo gyvybingumą, daro jį vientisa sistema, vientisu kompleksu su aplinka.

Konstitucijos tipas nėra pastovus, jis kinta per visą šuns gyvenimą. Kiekvienu amžiaus laikotarpiu šuo specifiškai susietas su aplinka. Konstitucijos tipų pagrindai paveldimi, bet tolesnis jų formavimasis susijęs su aplinka. Dažnai netinkamai šeriami, prižiūrimi šunys, be paveldėtų savybių, įgauna ir kitų konstitucijos tipų požymių, nebūdingų jų veislei.

Yra penki šuns konstitucijos tipai: purus (glebus), grubus (masyvus), tvirtas (tvirtas), sausas (stamantrus) ir švelnus (grakštus).

Puraus (glebaus) konstitucijos tipo šuns požymiai

Elgsena: pusiausvyras, ramus. Sąlyginiai refleksai formuojasi lėtai, bet tvirtai , ilgai išsilaiko. Stabdymo refleksai išugdomi lengvai. Judesiai suglebę, lėti.

Organizmo ypatybės: šunys suglebę ir dėl to sunkiai dresuojami. Anksti sensta, liguisti ir neatsparūs aplinkos poveikiui.

Grubaus (masyvaus) konstitucijos tipo šuns požymiai

Elgsena: aktyvesnis ir judresnis už puraus konstitucijos tipo šunį. Pusiausvyras, artimas ramiam.

Organizmo ypatybės: būdingas didelis patvarumas ir prisitaikymas prie specifinių vietinių sąlygų.

Tvirto konstitucijos tipo šuns požymiai

Elgsena: pusiausvyras, judrus. Sąlyginiai refleksai susidaro greitai, išsilaiko tvirtai. Geras diferencijuotumas. Šunys judrūs ir ištvermingi.

Organizmo ypatybės: būdingas tvirtumas, geras produktyvumas. Lengvai dresuojami.

Sauso (stamantraus) konstitucijos tipo šuns požymiai

Elgsena: netvardomas, dirglus, stabdymas silpnas. Šunys judrūs, ištvermingi. Judesiai greiti, staigūs.

Organizmo ypatybės: būdingas greitas aliūras, judrūs.

Švelnaus (grakštaus) konstitucijos tipo šuns požymiai

Elgsena: nervų sistema silpna. Šunys labai jautrūs ir nervingi.

Organizmo ypatybės: nepakankamai atsparūs. Dažnai pasitaiko nykštukinio ūgio.

Retai pasitaiko šunų, visiškai atitinkančių vieną būrį iš aprašytų konstitucijos tipų. Dažniausiai būna įvairūs konstitucijos tipų deriniai.