Kategorijos
Kinologija

Šuns laikymas ir priežiūra

Norint, kad šuo būtų sveikas ir darbingas reikia žinoti kas jam naudinga ir žalinga. Kaip šunį laikyti, koks turi būti voljeras, būda, koks reikalingas inventorius kailiui prižiūrėti ir kaip prižiūrėti, kaip ir kada maudyti – atsakymus rasite šiame straipsnyje.

Didelę įtaką šuns organizmui turi oras. Ilgas buvimas ankštame, blogai vėdinamame kambaryje ar dulkėtose, užterštose patalpose šunį veikia neigiamai.

Šunis labai veikia klimatas. Jei žiemos ilgos, šaltos, tos pačios veislės šuns kailis ilgesnis, su tankiu poplaukiu, o karšto, sauso klimato zonoje – trumpesnis, kartais net be poplaukio. Šaltu ir drėgnu oru šuo netenka daug šilumos. Jei tokiu oru jis nejudės, gali apšalti kūną arba sušalti.

Saulėtą dieną šuo gali gauti saulės smūgį, o karštyje, jei nejudės, – šiluminį. Kambaryje gyvenantys šunys daug jautresni šalčiui, peršalimui. Pervežant šunį iš šilto klimato į šaltą, rekomenduotina palaikyti jį keletą parų vidutinio klimato juostoje ar bent patalpoje, kol aklimatizuosis.

Laikant šunį kambaryje, jis turi turėti savo vietą. Ji turi būti nuošali, toli nuo šildymo prietaisų, ne skersvėjyje. Negali būti vonioje su cementinėmis ar keramikinėmis grindimis ir virtuvėje, kur sklinda įvairūs kvapai bei dažnai valgo šeimos nariai.

Laikant šunį lauke, reikia turėti medinę būdą, kurios matmenys 110x80x90 cm. Būdos sienos turi būti dvigubos, iš lentų, su šiltu intarpu, su vienšlaičiu ar dvišlaičiu stogu. Anga vidutinio dydžio šuniui daroma ovalo formos, 50×30 cm dydžio. Prie būdos turi būti 1×2 cm medinis skydas. Voljere patartina būdą atitraukti nuo sienos, kad šuo galėtų užlįsti ir labai šaltu oru bėgioti aplink. Tai grūdina ir neleidžia apšalti. Labiausiai tinka smėlio ir žvyro gruntas, laidus vandeniui ir orui, greitai išdžiūstantis po lietaus. Molio gruntas ilgai būna šlapias, rudenį šaltas, todėl voljerui nerekomenduojamas. Galima voljere įrengti medines grindis. Reikėtų kampe palikti 1 kv.m plotelį be grindų, kad šuo galėtų žemę kasti kojomis. Taip šuo nudilina nagus, o reikalui esant, ten dažniausiai ir atlieka gamtos reikalus. Jei voljere laikomas patinas, galima į žemę įkalti medinį kuolą, kojos pakėlimui. Į būdą rekomenduotina pridėti šiaudų. Labai šaltu oru būdos anga pridengiama brezentu ar plona guma, kad nepripūstų į vidų sniego. Voljeras daromas su stogu, 4,5-6 kv.m ploto, dvi sienos iš tinklo (vielinio), kitos iš lentų ar mūro.

Reikia turėti šuns priežiūrai skirtą inventorių: antkaklio dirželį, antsnukį, ilgą ir trumpą pavadėlius, grandinę. Antkaklis turi būti stiprus, todėl gaminamas iš odos, odos pakaitalų ar brezento. Antsnukis apsaugo nuo įkandimų. Jis daromas iš odos ir metalinio sietelio. Trumpas pavadėlis (1-1,5 m) naudojamas vedant šunį greta dresuotojo. Jis gaminamas iš odos ir odos pakaitalų bei brezento. Viename pavadėlio gale yra užraktas prisegti prie antkaklio, kitame – kilpa rankai įkišti. Ilgas pavadėlis (10-12 m) naudojamas šunį dresuojant. Grandine šuo pririšamas erzinant per dresuotę. Grandinėje turi būti įtaisytas suktukas, kad šuo lakstydamas jos nepersuktų. Kasdien šunis reikia šukuoti ir valyti (vieną kartą). Tam naudojamas šepetys, grandiklis šepečiui valyti, gelumbės gabalėliai arba kempinė ir švarūs skudurėliai. Iš plaukų pašalinamos dulkės, purvas, pleiskanos. Šukavimas apsaugo šuns odą nuo ligų, pagerina jos kraujo apytaką. Jei šuo pasivaikščiojimo ar darbo metu labai išsitepa, valomas ir šukuojamas dar kartą.

Šuns laikymas ir priežiūra
1 pav. ŠUNS PRIEŽIŪRAI REIKALINGAS INVENTORIUS: 1 – metalinis kuolas šuns pririšimui, 2 – plėškės, 3 – antsnukis, 4 – griežtas antkaklis (parforsas), 5 – trumpas pavadėlis, 6 – ilgas pavadėlis, 7 – antkaklis, 8 – grandinė.

Šunį valome stovėdami jam iš kairės pusės. Dešine ranka šukuojame galvą, liemenį, uodegą ir galūnes. Ypač kruopščiai šukuojame ilgaplaukius šunis. Iš pradžių šukomis, po to šepečiu. Šepetį laikome dešinėje rankoje, grandiklį – kairėje. Iš pradžių lengvai brūkštelima prieš plauką, po to paplaukiui (po 5-6 tokių judesių). Šepetį atokiau nuo šuns išvalome į grandiklį. Grandiklį valome protarpiais daužydami į kietą daiktą. Išvalę šepečiu, valome gelumbe ar kempine. Kempinė ar gelumbė kartkartėmis pamirkoma vandenyje ir gerai išgręžiama. Šuns akis ir ausis valome švariu skudurėliu. Jei reikia, skudurėlį suvilgome švariu vandeniu ir gerai išgręžiame.

Šuns laikymas ir priežiūra
2 pav. ŠUNŲ VALYMUI REIKALINGAS INVENTORIUS: 1 – skudurėlis, 2 – šepetys, 3 – metalinės retos šukos, 4 – plastmasinės šukos, 5 – gertuvė, 6 – šėrimo indas, 7 – kilimėlis.

Stipriai reaguojantys, agresyvūs šunys prie valymo pratinami pamažu. Iš pradžių šunį atsargiai glostome ranka, po to šepečiu. Ir tik po to, kai šuo pripranta ir nusiramina, pradedame valyti iš tiesų.

Šukuojant ir valant šunį neįmanoma visiškai pašalinti dulkių ir pleiskanų, todėl jį reikia maudyti. Tačiau nereikia pamiršti, kad negalima per dažnai maudyti su muilu, nes išsiplauna riebalai, kurie tepa odą ir vilną. Oda pasidaro sausa, o plaukai pradeda lūžinėti. O su muilu ar šampūnu maudyti šunį pakanka vieną kartą per mėnesį.

Lauke laikomus šunis maudome tik šiltu oru, o gyvenančius bute – ištisus metus. Šuo paprastai greitai pripranta ir mielai leidžiasi maudomas. Maudant reikia sušlapinti plaukus šiltu vandeniu, išmuilinti šampūnu arba tualetiniu muilu, po to putas nuplauti. Vis populiaresni specialūs šunims skirti šampūnai. Ką benaudotume, muilą ar šampūną, reikia švariai nuplauti putas, kad nesuerzintų odos. Jei šunį maudome kambaryje, reikia nušluostyti sausu skuduru. Jei lauke – šluostyti nereikia, nes šuo visą vandenį ištaško energingai purtydamasis. Po to, kol išdžius, reikia pavedžioti už pavadėlio, kad atsigulęs neišsipurvintų. Su muilu ar šampūnų pradedame maudyti kai šuniukui sukanka 6 mėn. Anksčiau nepatartina, nes gležna odelė gali sutrūkinėti ar atsiverti žaizdos bei atsirasti odos suerzinimai. Be skalbimo priemonių paprastu šiltu vandeniu galima šunis maudyti kiek norime.

Per vasaros karščius šunys maudomi vandens telkiniuose su lėkštais krantais, ten, kur nesimaudo žmonės, negirdomi gyvuliai – švariame, tekančiame vandenyje. Lauke laikomo šuns žiemą maudyti nereikia. Geriau valyti šepečiu su sniegu.

Šuns laikymas ir priežiūra
3 pav. ŠUNS KAILIO PRIEŽIŪRAI REIKALINGAS INVENTORIUS: 1 – metalinis šepetys, 2 – dantų akmenų grandiklis, 3 – šepetys poplaukiui iššukuoti, 4-5 – dailinimo peilis, 6-7 – metalinės šukos, 8 – kišeninis peilis, 9 – dantų akmenų grandiklis, 10 – paprastos žirklės, 11 – dantytosios dailinimo žirklės, 12 – fenas, 13 – mechaninė plaukų kirpimo mašinėlė, 14 – elektrinė plaukų kirpimo mašinėlė, 15 – nagų trumpinimo žirklės.

Bute laikomus šunis ne mažiau kaip du kartus per parą reikia išvesti pabėgioti ir išsituštinti. Šuniukus ir jaunus šunis išvedame 3-4 kartus per dieną. Neužmirškite, kad šuo iš karto neišsituština, tai atlieka per kelis kartus su nedidelėmis pertraukėlėmis, tad vedžioti šunį reikia ilgesnį laiką. Prieš dresuotę ar varžybas stenkitės ilgiau pavedžioti šunį, kad netrukdyti dirbti ir neterštų aikštelės. Šuo, gyvenantis bute ar voljere, dukart per dieną turi palakstyti.

Vedžiojamas šuo turi būti su antsnukiu arba su trumpu pavadėliu. Žmonių susibūrimo vietose visada turi būti su antsnukiu. Gerai išdresuotą šunį galima paleisti lauke tik tada, kai aplink nėra žmonių. Pasirodžius žmogui šunį reikia pašaukti ir prisegti pavadėlį. Negalima šuns palikti lauke be priežiūros.