Kategorijos
Gyvūnų globa

Kauno santakoje kartu su pranciškonais paminėta gyvūnų globos diena

Kaune vėl paminėta gyvūnų globos diena. Į Kauno santaką rinkosi gausus būrys kauniečių su savo augintiniais. Po šv. Mišių šv. Jurgio bažnyčioje pranciškonai pašventino augintinius. Po to sekė pramoginė programa.

Jau tapo tradicija, kad pasaulinė gyvūnų globos diena Kaune prasideda šv. Mišiomis šv. Jurgio bažnyčioje Nemuno ir Neries santakoje. Ši šventė tuo ir unikali, kadangi iniciatyvą ją švęsti parodė broliai pranciškonai. O visos gyvūnijos globėjas ir yra šv. Pranciškus iš Asyžiaus.

Dar prieš penkis metus Kauno šv. Jurgio konvento gvardijonas Saulius Paulius Bytautas OFM Kauno senamiesčio bendrijos pirmininkei Aistei Grybauskienei papasakojo apie šv. Pranciškaus krikščionišką meilę gyvūnijai. Kunigas Aistei minėjo, kad ši šventė labai plačiai švenčiama Lenkijoje. Ten susirenka pilni stadionai žmonių. Pirmininkę pasakojimas taip sužavėjo, kad tuoj pat gimė naujas projektas – kartu su pranciškonais kauniečiams padovanoti šią nuostabią šventę. Taip Kaune pradėta švęsti gyvūnų globos diena kartu su Kauno pranciškonais.

Ne taip dažnai bažnyčioje gali pamatyti tiek daug gyvūnų, išgirsti šunų amsėjimą. Šventės dalyviai prie to jau priprato ir tai netrikdo. Jei prieš penkis metus beveik visi gyvūnai šv. Mišių pabaigos laukė už bažnyčios durų lauke, tai šiais metais jie tapo pilnateisiais šv. Mišių dalyviais. Į šventę atvyko bažnyčios choras iš Liublijanos. Jaunieji Slovėnijos choristai labai gražiai papuošė Šv. Mišias savo nuostabiu Šv. giesmių giedojimu.

Šv. Mišioms pasibaigus šeiminikai su savo gyvūnais darnia eisena patraukė aplink Kauno pilį ir susirinko prie Kauno istorinės pilies gyvūnų šventinimo ceremonijai. Na, o pranciškonų konvento kunigai ir diakonai gyvūnų šventinimui švęsto vandens tikrai negailėjo!

Šventės pradžioje visus dar kartą pasveikino šv. Jurgio konvento gvardijonas Saulius Paulius Bytautas OFM, Kauno karininkų ramovės vadas majoras Donatas Mazurkevičius. Jis atkreipė dėmesį, kad lietuviai nuo seno myli gamtą ir net Lietuvos herbe yra pavaizduotas raitas riteris ant žirgo. O tarpukario Lietuvos kariuomenės sąrašuose buvo tik trys gyvūnai: žirgai, šunys ir karveliai. Pasak majoro lietuviai nuo seno buvo mylintys gyvūnus, buvo tikri karžygiai. Tik carinė Rusija Lietuvą pavertė žemdirbių kraštu.

Į šventę buvo pakviesti Kauno garbės piliečiai Jūratė bei Česlovas Norvaišos. Pirmą kartą šventėje dalyvavo bei meilę gyvūnams uždegančią kalbą pasakė Kauno Tado Ivanausko muziejaus edukacijos skyriaus vadovė Lina Marmaitė. Ji pastebėjo, kad kiekvienas šios planetos gyventojas turi saugoti, mylėti ir globoti gamtą. O tam reikia ją pažinti, pažinti gyvūnus. Ypač šio gražaus renginio organizatoriai džiaugėsi, kad šventę aplankė gamtos fotografas Ričardas Anusauskas, kuris ne tik surengė foto darbų parodą, tačiau ir parodė savo kurto filmo apie gamtą premjerą.

Po gyvūnų šventinimo prasidėjo šventinė programa. Programą rodė gausius dalyvių būrys. Tai ir Pagėgių užkardos pasieniečiai, kurie parodė savo tarnybinių šunų sugebėjimus, cirko atstovai, savo šunų sugebėjimus tradiciškai rodė dresūros mokyklos REKSAS nariai, visus žavėjo žirgo šokis, Domeikavos etnografinio ansamblio šokėjai ir kiti. Ypač reikia iškirti svečius iš užsienio. Savo programą parodė kaimynai latviai. Improvizuotus mokyklinius užsiėmimus demonstravo Venspilio kaniterapijos grupės atstovai.

Pašnekinome šventės organizatorę, VŠĮ „Republika Kaunensis“ vadovę Aistę Grybauskienę. Paprašėme išskirti ką gyvūnų globos diena šiais metais parodė naujo lyginant su ankstesnėmis šventėmis.

Pirmiausia Aistė pasidžiaugė, kad gali išskirtinėmis teisėmis parodyti jų partnerio Lietuvos ryto grupės dešimt metų kurtą filmą apie Lietuvos gamtą ir gyvūniją, kurį plačioji visuomenė galės išvysti tik prieš šv. Kalėdas. Filmo autorius Ričardas Anusauskas. Ričardas yra šventės svečias.

Pirmą kartą šventėje rodomos net dvi foto parodos. Viena apie kaniterapiją šv. Jurgio bažnyčioje ir kita – Ričardo Anusausko asmeninė foto paroda. Pastarojoje parodoje matome gražiausius fotografo kadrus užfiksuotis ir Azijoje, ir Afrikoje, ir Amazonės džiunglėse.

Trečioji džiugi naujiena, kad šventę aplankė Tado Ivanausko muziejaus atstovai.

Ateityje šventės organizatorė norėtų pritraukti daugiau gyvūnų. Jei anksčiau šventėje daugiausia dalyvavo žirgai ir šunys, tai jau šiais metais galėjome išvysti ir kitokių gyvūnų – kačių, triušių ir kitų.

Kaune gyvūnų globos diena kartu su pranciškonais švečiama nuo 2012-ų metų.